Cyberoefening ISIDOOR
ISIDOOR is een grootschalige cyberoefening georganiseerd door het NCSC in samenwerking met de NCTV. Tijdens ISIDOOR worden afspraken, structuren en processen uit het Nationaal Crisisplan Digitaal (NCP-Digitaal) geoefend. Hierbij oefent onder andere de Rijksoverheid met organisaties in de vitale infrastructuur aan de hand van een crisisscenario. Ook nemen aan ISIDOOR een aantal veiligheidsregio’s en spelers uit het Landelijk Dekkend Stelsel deel. Door te oefenen kan tijdens een echte digitale crisis sneller en adequater gehandeld worden. Dit jaar vindt de oefening voor de derde keer plaats, na eerdere edities in 2015 en 2017.
Oefendoelen
Het doel van ISIDOOR is het oefenen van diverse crisisprocedures. Onder deze procedures vallen het NCP-Digitaal, de crisishandboeken en het Nationaal Handboek Crisisbesluitvorming (NHC). Hierbij ligt de focus op het beoefenen van informatie-uitwisseling in crisisomstandigheden, het oefenen van de nationale opschalingsstructuur als gevolg van een cybercrisis en het versterken van de onderlinge samenwerking tussen vitale en Rijksoverheid organisaties.
Organisatie ISIDOOR 2021
ISIDOOR bestaat uit twee delen. De oefening begint met een operationeel/tactisch deel, gevolgd door een bestuurlijk deel. Beide onderdelen worden na afloop geëvalueerd.
Het eerste deel van de oefening focust zich op operationeel/tactisch samenwerken tussen het cyberdomein en andere organisaties, maar ook met partijen betrokken vanuit crisisbeheersing, zoals diverse Departementale Coördinatiecentra Crisisbeheersing (DCCs) en een aantal veiligheidsregio’s. De nationale crisisstructuur wordt geactiveerd, waardoor ook het bestuurlijke deel van ISIDOOR geoefend kan worden in de vorm van een Interdepartementale Commissie Crisisbeheersing (ICCb). Hierin zijn meerdere departementen vertegenwoordigd. Er worden bestuurlijke dilemma’s besproken en een advies gegeven aan de Ministeriële Commissie Crisisbeheersing (MCCb).
Verder lezen bij de bron- AVG op de werkvloer: zo bescherm je persoonsgegevens binnen je organisatie - 25 september 2026
- Prinsjesdag – wat de IT sector in ieder geval moet weten - 25 september 2026
- Kabinet heeft fikse bezuinigingen voor AP in petto - 24 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
AVG op de werkvloer: zo bescherm je persoonsgegevens binnen je organisatie | Verder lezen | |
Prinsjesdag – wat de IT sector in ieder geval moet weten | Verder lezen | |
Kabinet heeft fikse bezuinigingen voor AP in petto | Verder lezen | |
Cyberweerbaarheid is jouw verantwoordelijkheid, niet die van de IT-afdeling | Verder lezen | |
Datalek bij webshop drogisterijketen DA raakt 236.000 klanten | Verder lezen | |
De digitale perimeter van OT-omgevingen vervaagt sneller dan organisaties beseffen | Verder lezen | |
Nieuwe toezichthouder voor elektronische patiëntendossiers | Verder lezen | |
Kabinet trekt honderden miljoenen extra uit voor veiligheid | Verder lezen | |
Amerikaanse tak van TikTok schikt voor 400 miljoen in kinderprivacyzaak | Verder lezen | |
Minder DDoS-aanvallen, maar ze worden wel zwaarder en moeilijker te herkennen | Verder lezen |