Skip to main content

Cybercompagnie landmacht: We schieten op mensen, dus we mogen ook hacken

De landmacht wil de operationele eenheden in het veld verrijken met een digitale dimensie. Hoe ziet dat eruit in een oorlogssituatie? Sniffing data, malware droppen, de mogelijkheden zijn legio.

Oké, de intel is dat er hier separatisten verborgen zitten, en dat willen we confirmen, zegt kapitein Wouter voordat we een vijandig dorp, dat herinneringen oproept aan ex-Joegoslavië, binnengaan. Dat is dus de opdracht die de infanteristen van het 17 pantserinfanteriebataljon uit Oirschot vandaag moeten uitvoeren.

Maar dat doen ze met behulp van Wouters tactical information manoeuvre team (Timt). In lijn met de naam van zijn experimentele eenheid, en net als de andere specialisten, spreekt hij een soort vernederlandst Engels – of andersom.

Op de achtergrond wordt veel geschoten. Met oefenmunitie. De context voor de oefening is een oorlogssituatie, waarvoor dit bataljon de komende twee jaar in Navo-verband heel snel inzetbaar moet zijn. Links en rechts zien we plukjes infanteristen die druk bezig zijn het dorp in te nemen. Het dorp oogt levensecht. Het pompstation is vergane glorie, net als het café. De kale huizen hebben geen ramen. Niets in dit oefendorp bij Marnehuizen verraadt dat je diep in de polder zit, op korte afstand van de vrolijke toeristenveerboot naar Schiermonnikoog.

De opdracht is klassiek, het wapengekletter ook. Nieuw is de digitale dimensie die de Landmacht nu ook op tactisch niveau, dat van de infanterist op de grond dus, wil toevoegen: de virtuele en cognitieve aspecten waarmee je de vijand versneld kunt uitschakelen.

Observatie

Daarin spelen majoor Peter en zijn cyberspecialisten, die vanaf volgende maand de nieuwe cyber electro magnetic activities-compagnie vormen, een cruciale rol. Peter laat zien hoe het werkt in een huis waar een paar militairen een groepje huizen verderop observeert. Deels gebeurt dat ouderwets, met de Moskito, een hypermoderne verrekijker. Maar in het raamkozijn staan twee andere objecten, een zwart doosje en iets wat oogt als zwarte verrekijker zonder lens.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Evaluatie datalek gemeente Epe
Verder lezen
Waarom informatiebeveiliging nooit af is
Verder lezen
De Cloud Act en digitale soe­ve­rei­ni­teit ontrafelt
Verder lezen
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop
Verder lezen
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3
Verder lezen
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug
Verder lezen
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast
Verder lezen
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is
Verder lezen
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek
Verder lezen
Gelderland doet lang over het opvolgen van aanbevelingen
Verder lezen