Skip to main content

TikTok voor de rechter gesleept om schending privacy, massaclaim van 2 miljard

De Consumentenbond sleept samen met stichting Take Back Your Privacy (TBYP) de socialemedia-app TikTok voor de rechter. Eind juni maakten de twee organisaties bekend dat ze het Chinese bedrijf een claim hebben gestuurd van 1,5 miljard euro, omdat het bedrijf volgens hen de privacy van minderjarigen schendt. Volgens de Consumentenbond liepen gesprekken met het bedrijf „op niets uit”, en zet het daarom de stap naar de rechter.

De Consumentenbond wil onder meer dat de populaire app stopt met het „zonder toestemming excessief verzamelen” van gegevens van minderjarigen, een praktijk waar ook NRC begin vorig jaar over schreef. „Ze overtreden de Europese privacyregels, de AVG en de Cookiewet”, aldus woordvoerder Joyce Donat van de Consumentenbond.

Vernietigen data

Ook wil de Consumentenbond dat alle sinds mei 2018 onrechtmatig verkregen gegevens van Nederlandse minderjarige TikTok-gebruikers worden vernietigd. Namens die 1,5 miljoen gebruikers eist de bond een schadevergoeding van 2 miljard euro, vanwege „het verkrijgen, verhandelen en misbruiken van de gegevens”.

Die twee miljard euro zou over alle minderjarige TikTok-gebruikers verdeeld moeten worden. Per persoon zou het bedrag uitkomen tussen de duizend en vijftienduizend euro, afhankelijk van de leeftijd. Ook eist de organisatie dat TikTok de winst die „over de rug van Nederlandse kinderen” is gemaakt aan hen betaalt, als schadevergoeding. ByteDance, het moederbedrijf van TikTok, maakte vorig jaar een brutowinst van 19 miljard dollar.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen
Verder lezen
Evaluatie datalek gemeente Epe
Verder lezen
Waarom informatiebeveiliging nooit af is
Verder lezen
De Cloud Act en digitale soe­ve­rei­ni­teit ontrafelt
Verder lezen
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop
Verder lezen
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3
Verder lezen
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug
Verder lezen
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast
Verder lezen
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is
Verder lezen
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek
Verder lezen