Informatiebeveiliging hoog op de agenda van het CBS
Door allerlei maatschappelijke ontwikkelingen in de afgelopen jaren is informatiebeveiliging voor overheden en bedrijven nóg belangrijker geworden. Denk bijvoorbeeld aan dreigingen zoals computerhacks of een aanval met ransomware. De enorme hoeveelheid gegevens waarover het CBS beschikt vereist daarom informatiebeveiliging op het hoogste niveau. Lars Senden, adviseur ICT security, vertelt wat hij in de dagelijkse praktijk tegenkomt.
Strenge eisen
Het CBS hanteert sinds jaar en dag zeer strenge eisen op het gebied van informatiebeveiliging. Daarnaast beïnvloeden allerlei ontwikkelingen in de maatschappij het denken bij het CBS over informatiebeveiliging. De statistiekmakers zijn continu op zoek naar hoe het nóg beter kan. Dat is essentieel voor hun werk. Lars Senden werkt sinds 2 jaar bij het Security Service Center-team van het CBS. Hij heeft een dijk aan ervaring op IT-gebied en bekleedde diverse functies bij DSM, KPN en APG. ‘Het Security Service Center van het CBS is een organisatieonderdeel dat zoveel mogelijk faciliteert op het gebied van informatiebeveiliging. Informatiebeveiliging is een hot topic. Het is onze taak het CBS en zijn medewerkers hierbij op allerlei manieren te ondersteunen.’
Digitale werkplek
Volgens Senden voert het Security Service Center maandelijks scans uit om kwetsbaarheden op beveiligingsgebied op te sporen. Ook worden op regelmatige basis onderzoeken gedaan om te kijken of bijvoorbeeld de website, applicaties en infrastructurele diensten nog aan alle IT-eisen voldoen. ‘Naast deze operationele werkzaamheden heeft het Security Service Center vooral een adviserende rol waar het bestaande en nieuwe IT-diensten betreft die binnen het CBS worden aangeboden. Zo onderzoeken we frequent de beveiliging van de digitale werkplek van onze 2000 medewerkers. Dat is nóg belangrijker geworden sinds we vanaf medio maart 2020 door de coronapandemie massaal zijn gaan thuiswerken.’
Belang van informatiebeveiliging
Senden en zijn collega’s zijn ook betrokken op het moment dat het CBS externe audits laat uitvoeren inzake informatiebeveiliging. Dat gebeurt regelmatig en heeft als doel de statistiekmakers scherp te houden en – indien nodig – verbeteringen door te voeren.
Verder lezen bij de bron- Wie heeft zicht op alle camera’s in de publieke ruimte? - 20 april 2026
- Tweede Kamer neemt Cyberbeveiligingswet aan - 20 april 2026
- Nieuwe Amerikaanse wet moet ASML-verkoop aan China stoppen - 17 april 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Wie heeft zicht op alle camera’s in de publieke ruimte? | Verder lezen | |
Tweede Kamer neemt Cyberbeveiligingswet aan | Verder lezen | |
Nieuwe Amerikaanse wet moet ASML-verkoop aan China stoppen | Verder lezen | |
Cybersecurity awareness via gepersonaliseerde game bij Gemeente Meierijstad (Phantom’sLab) | Verder lezen | |
Hoogleraar pleit wegens datalekken voor professionele digitale architecten | Verder lezen | |
Realiteit van ransomware: kruip in het hoofd van een hacker | Verder lezen | |
Docenten kijken na met AI: slimme tijdsbesparing of risicovol? | Verder lezen | |
AI in het bedrijfsleven: innovatie stimuleren zonder het cyberrisico te vergroten | Verder lezen | |
AP wijst scholen op privacyrisico’s bij gebruik van digitale leermiddelen | Verder lezen | |
Adviescollege ICT publiceert concrete veiligheidslessen | Verder lezen |