Techbedrijven moeten gebruikers actief monitoren
Om online kindermisbruik effectief aan te pakken, zijn harde maatregelen nodig. In een nieuw wetsvoorstel van de Europese Commissie staat dat providers en techbedrijven gebruikers actief in de gaten moeten houden. Het is aan hen om beeld en videomateriaal over seksueel misbruik van kinderen op te sporen, te melden en verwijderen.
Dat staat in het wetsvoorstel dat de Europese Commissie vanmiddag heeft gepresenteerd.
Huidige systeem te vrijblijvend en ineffectief
Het dagelijks bestuur van de EU vindt dat het huidige systeem te vrijblijvend en ontoereikend is om de seksuele exploitatie van kinderen op internet tegen te gaan. Vorig jaar ontving het National Centre for Missing and Exploited Children (NCMEC) 29 miljoen meldingen van kindermisbruik. Wereldwijd ging het om ruim 85 miljoen foto s en video s. Door de coronapandemie nam de verspreiding van kinderporno afgelopen jaar toe met 64 procent.
Deze vrijblijvendheid levert te weinig op. Daarom komt de Europese Commissie met wetsvoorstel om de verspreiding van kinderporno tegen te gaan. Naar eigen zeggen bevat deze duidelijke regels, met stevige voorwaarden en waarborgen.
Europese Commissie wil algemene monitoringsplicht
Een van de onderdelen van het pakket is dat technologiebedrijven en providers actief hun klanten moeten monitoren. Zij moeten een inschatting maken of hun diensten gebruikt worden om kinderpornografisch materiaal te verspreiden. Hoe ze dat moeten doen, laat de Commissie aan de bedrijven zelf over. Aanbieders zullen risicobeperkende maatregelen moeten voorstellen, zo staat er in het wetsvoorstel.
Privacyexperts maken zich daar grote zorgen om. Bits of Freedom is bang dat de Europese Commissie een einde wil maken aan end-to-end encryptie. Door client side device scanning -waarbij techbedrijven in feite de ingebouwde beveiligingsmaatregelen omzeilen- kunnen bedrijven als Meta, Google en Apple actief meekijken en -lezen. Om over privacyinbreuk nog maar te zwijgen. De belangenorganisatie ziet dan ook absoluut niets in een algemene monitoringsplicht.
Verder lezen bij de bron- Opnieuw datalek bij UMC Utrecht - 26 oktober 2026
- NCTV: Cyberdreiging en Big Tech-afhankelijkheid bedreigen Nederland - 26 oktober 2026
- AP richt directie voor AI-toezicht op, maar er is nog altijd geen bevoegdheid - 23 oktober 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Opnieuw datalek bij UMC Utrecht | Verder lezen | |
NCTV: Cyberdreiging en Big Tech-afhankelijkheid bedreigen Nederland | Verder lezen | |
AP richt directie voor AI-toezicht op, maar er is nog altijd geen bevoegdheid | Verder lezen | |
Cyberwet en pv-sector: ‘Zie dit als een kans, niet alleen als compliance-oefening’ | Verder lezen | |
College ziet geen rol in privacy-discussie ID-scan FC Groningen, maar steunt KNVB-plannen wel | Verder lezen | |
Niet alleen supermarkten: welke Noord-Hollandse bedrijven zijn kwetsbaar? | Verder lezen | |
Iedereen heeft het over de Meta-bril, maar het grootste privacyprobleem zit ergens anders | Verder lezen | |
NRC: Defensiebedrijven kwetsbaar voor Russische cyberaanvallen | Verder lezen | |
Gemeente hoeft niet verder te zoeken naar documenten bij Woo-verzoek | Verder lezen | |
2027 Global Digital Trust Insights: Nederlandse organisaties verschuiven hun prioriteiten op gebied van cybersecurity | Verder lezen |