Skip to main content

Google kijkt mee met bijna helft overheidssites

Google kijkt mee op een groot deel van de websites van publieke organisaties. Dat blijkt uit onderzoek van Bits of Freedom. Bijna de helft van de overheidswebsites maakt meteen contact met Google bij ieder sitebezoek.

Privacy inbreuk

In totaal onderzocht de burgerrechtenorganisatie 32.843 websites van de overheid, de zorg en het onderwijs. Van de overheidssites gebruikt 48 procent Google diensten, zo blijkt uit het onderzoek.

De diensten van Google, denk aan Google Maps, Google Forms en Google Analytics, zijn gratis en gemakkelijk in te zetten door de ontwikkelaars van websites, vertelt Joran van Apeldoorn, onderzoeker bij Bits of Freedom. Maar ze maken vervolgens wel een heftige inbreuk op jouw privacy door allerlei informatie naar Google door te sturen.

Het goede nieuws is dat de overheid zich hier meer van bewust lijkt dan de zorg en het onderwijs:  daar wordt Google op respectievelijk 83 procent en 90 procent van de onderzochte websites geinformeerd over alle bezoekers. 

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.

Meer recente berichten

Slimme deurbellen vormen een surveillancestaat
Verder lezen
De basis van cybersecurity ligt in email security
Verder lezen
Gemeente Son en Breugel werkt nog aan AI-beleid
Verder lezen
Gemeenteraad wil duidelijkheid over beveiliging eigen vertrouwelijke gegevens
Verder lezen
Autoriteit Persoonsgegevens krijgt volgend jaar 3 miljoen euro minder budget
Verder lezen
Wat vraagt ISO 27001 van medewerkers?
Verder lezen
25.000 oude raadsdocumenten Lansingerland blijven offline
Verder lezen
Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport
Verder lezen
Gemeente haalt webcams uit de lucht na kritiek op privacy
Verder lezen
De praktijk van collectief digitaliseren
Verder lezen