Skip to main content

Hebben eerdere sancties die EU oplegde aan techbedrijven al enig resultaat gehad? En andere vragen beantwoord

Recent werd duidelijk dat Meta Europese regels overtreedt. Het Amerikaanse techbedrijf gaat niet zorgvuldig om met data van gebruikers. Voor EenVandaag Vraagt vroegen we wat jullie willen weten over de rol van de EU in het controleren van techbedrijven.

Hoogleraar computerbeveiliging en privacy aan de Radboud Universiteit in Nijmegen Bart Jacobs en bijzonder hoogleraar Strategic Governance of Global Technologies aan de Vrije Universiteit Amsterdam Haroon Sheikh geven antwoord op jullie vragen.

1. Wat kan de EU nog meer doen dan boetes uitdelen?

De Europese Unie heeft allerlei wetgevingen ingevoerd om burgers te beschermen in de online wereld, begint Jacobs. De Algemene verordening gegevensbescherming, AVG red., gaat over de privacy van gebruikers. Er zijn allerlei toezichthouders die in verschillende landen onderling samenwerken om op de privacy van burgers toe te zien. In Nederland is dat de Autoriteit Persoonsgegevens.

De Europese Commissie wil weten wat dit soort bedrijven bijvoorbeeld doen met onze data, waar ze die opslaan en met wie techbedrijven deze data delen, vertelt Sheikh. Behalve het opleggen van boetes aan bedrijven die deze regels niet naleven, kan de EU volgens hem ook steun bieden aan alternatieve Europese techbedrijven. Je versterkt hiermee de concurrentie, waardoor we minder risico lopen als ze die bedrijven niet vertrouwen.

2. Zijn boetes de oplossing voor handhaving of is het beter om apps volledig te blokkeren?

Volgens Sheikh hangt dit per situatie af en wat voor risico s het gebruik van een app met zich meebrengt. Een blokkade is op zich wel mogelijk, maar wel beperkt, zegt hij daarover. Bij de overheid is het gebruik van TikTok wel verboden, noemt hij als voorbeeld.

Het blokkeren van bepaalde apps is lastig, vult Jacobs aan. Dit heeft alles te maken met het feit dat apps te downloaden zijn via een app store op smartphones en tablets. De Europese Commissie heeft geen controle op zulke app stores. Zou je Europeanen een boete moeten opleggen als ze een app downloaden? Dat lijkt me een rare situatie en niet goed mogelijk.

Heel veel landen doen dit trouwens ook al, die verbieden juist het gebruik van apps van westerse techbedrijven, weet Sheikh. De vraag is dus altijd: welk doel dient zo n blokkade en hoe belangrijk is het voor burgers, en wat geef je ermee op?

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Van compliance-DPIA naar besluitvormende DPIA
Veel DPIA’s worden gebruikt als afvinklijstje: het document is klaar, maar de aanbevelingen worden niet opgevolgd en niemand accepteert formeel de restrisico’s. Hoe maak je van de DPIA een instrument dat bepaalt of een systeem überhaupt in productie gaat? Je leest het in deze blog.
Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.

Meer recente berichten

Cyberwet en pv-sector: ‘Zie dit als een kans, niet alleen als compliance-oefening’
Verder lezen
College ziet geen rol in privacy-discussie ID-scan FC Groningen, maar steunt KNVB-plannen wel
Verder lezen
Niet alleen supermarkten: welke Noord-Hollandse bedrijven zijn kwetsbaar?
Verder lezen
Iedereen heeft het over de Meta-bril, maar het grootste privacyprobleem zit ergens anders
Verder lezen
NRC: Defensiebedrijven kwetsbaar voor Russische cyberaanvallen
Verder lezen
Gemeente hoeft niet verder te zoeken naar documenten bij Woo-verzoek
Verder lezen
2027 Global Digital Trust Insights: Nederlandse organisaties verschuiven hun prioriteiten op gebied van cybersecurity
Verder lezen
Datalek bij TUI: reisorganisatie blijft verantwoordelijk voor klantgegevens
Verder lezen
Veelgestelde vragen CSIRT-dienstverlening gemeenten en gemeenschappelijke regelingen
Verder lezen
Raad van State waarschuwt voor privacyrisico’s bij nieuwe anti-witwasregels
Verder lezen