Skip to main content

Nog een maand voordat NIS2 van kracht is

Op 17 oktober treedt nieuwe wetgeving over netwerk en informatiebeveiliging in werking. Het gaat om de Europese richtlijn NIS2 die vanaf die datum wordt omgezet in Nederlandse wetgeving. Is uw organisatie er klaar voor? Kom voor het antwoord naar Cybersec Netherlands op 6 en 7 november.

De NIS2 richtlijn wordt in Nederland opgenomen in de Cyberbeveiligingswet die de huidige Wet beveiliging netwerk en informatiesystemen, Wbni, zal vervangen. De NIS2 richtlijn legt de minimumnormen vast waaraan organisaties moeten voldoen op het gebied van informatie en netwerkbeveiliging. Eerder gold deze richtlijn, NIS1, alleen voor vitale bedrijven maar deze wordt nu uitgebreid naar een grotere groep. Het gaat om organisaties met een omzet van tien miljoen euro of meer dan vijftig medewerkers.

Verplichtingen bestaan uit een zorgplicht waarbij bedrijven een gedetailleerde risicobeoordeling maken en procedures vastleggen voor de rapportage van beveiligingsincidenten. Daarnaast is er de meldplicht, die vereist dat verstoringen gemeld worden bij een computer security incident response team, csirt. Ook zijn er termijnen voor het melden van incidenten en het opstellen van een eindrapportage. Daarnaast wordt het toezicht aangescherpt, waarbij directieleden hoofdelijk aansprakelijk zijn te stellen, bij overtredingen volgen er boetes.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.

Meer recente berichten

Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten?
Verder lezen
EU Data Act dwingt cloudsector tot transparantie en open deuren
Verder lezen
‘DPIA-vrij­stel­lin­gen voor kleine ondernemers gaan veel te ver’
Verder lezen
NCSC informeert organisaties over gelekte Fortinet-wachtwoorden
Verder lezen
AP adviseert Twitch-gebruikers: zet instellingen uit voor delen van data met Amazon AI
Verder lezen
Nederland loopt achter op Europa bij AI-cyberdreigingen
Verder lezen
Polarsteps heeft al je foto’s gelekt: dit is wat je kunt doen
Verder lezen
Het NCSC levert voorlopig CSIRT-dienstverlening
Verder lezen
Minister: Politieteam dat informatie over burgers verzamelt past werkwijze aan
Verder lezen
AI-agents beveiligen: de nieuwste miljardenmarkt in cybersecurity
Verder lezen