Skip to main content

Schadeloket Groningen heeft databescherming nog niet volledig op orde

Het Instituut Mijnbouwschade Groningen, IMG, heeft de beveiliging van persoonsgegevens nog niet volledig op orde, zo oordeelt de Auditdienst Rijk, ADR, in een onderzoeksrapport. Het schadeloket kreeg eind 2022 met twee datalekken te maken waardoor gegevens van aardbevingsslachtoffers op straat kwamen te liggen. Eind 2022 nam de Tweede Kamer een motie aan om de databescherming van het IMG door te lichten.

Sinds de datalekken heeft het schadeloket verschillende stappen gezet om de beveiliging te verbeteren, maar die zijn vooral op papier genomen en niet in de praktijk, zo stelt ADR: Wij hebben vastgesteld dat deze stappen hoofdzakelijk hebben plaatsgevonden in opzet, het beschrijven van beleidsstukken hoe het IMG omgaat met de bescherming van persoonsgegevens. Gezien het recente karakter van menig beleidsstuk, gemaakt of gewijzigd in 2023, hebben wij de operationele uitvoering als zodanig nog niet altijd aangetroffen.

Volgens de Auditdienst moet het IMG vooral letten op controle en monitoringsactiviteiten. Wij hebben bij meerdere onderwerpen vastgesteld dat het in de praktijk ontbreekt aan structurele controle en monitoringactiviteiten waardoor het IMG geen actueel en volledig inzicht heeft in de verschillende privacyrisico s die het IMG loopt en mogelijk te laat detecteert. Tevens blijkt beschreven processen en procedures op het gebied van beveiliging nog niet altijd in de praktijk zijn doorgevoerd.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.
Ransomware bij een leverancier – waarom wachten geen strategie is
Een ransomware-incident bij een leverancier kan de gemeentelijke dienstverlening direct raken, juist omdat overzicht, contractmanagement en voorbereiding vaak onvoldoende zijn ingericht. Door inzicht te hebben in leveranciers, duidelijke afspraken te maken en ook organisatorisch na te denken over handelingsperspectief, voorkom je dat de gemeente bij een incident in een afwachtende slachtofferrol belandt.
Onzichtbare AI in systemen: privacyrisico’s voor gemeenten
In deze blog leggen we uit hoe AI ongemerkt gemeentelijke software binnendringt, waarom dit een privacyrisico vormt en hoe je hier als gemeente grip op houdt.

Meer recente berichten

Hoogleraar pleit wegens datalekken voor professionele digitale architecten
Verder lezen
Realiteit van ransomware: kruip in het hoofd van een hacker
Verder lezen
Docenten kijken na met AI: slimme tijdsbesparing of risicovol?
Verder lezen
AI in het bedrijfsleven: innovatie stimuleren zonder het cyberrisico te vergroten
Verder lezen
AP wijst scholen op privacyrisico’s bij gebruik van digitale leermiddelen
Verder lezen
Adviescollege ICT publiceert concrete veiligheidslessen
Verder lezen
Steeds vaker wordt geëxperimenteerd met AI-cameras: is het gebruik daarvan veilig?
Verder lezen
Digitale weerbaarheid is geen certificaat
Verder lezen
Drie grootste steden delen pasfoto’s niet meer met het UWV
Verder lezen
Stad Herentals laat zich vrijwillig hacken voor televisieprogramma: “Zie het als een brandoefening”
Verder lezen