AIVD vindt EU voorstel om telefoons van iedereen te scannen niet oke
De Europese Unie beslist over een voorstel om een applicatie in te laten bouwen om smartphones en de communicatie van alle EU burgers te kunnen scannen op plaatjes met kinderporno. Opmerkelijk genoeg heeft de veiligheidsdienst AIVD aan de regering tegen dit voorstel geadviseerd.
Normaal gesproken kiest de dienst in het debat over het afwegen tussen privacybelangen en veiligheid steevast tegen de privacy. Bijvoorbeeld als het gaat om verzamelen van data van internetkabels of bewaartermijnen van telecomgegevens. In het advies van de dienst aan het kabinet over Chatcontrol is dat anders.
Privechats
Met Chatcontrol wil de EU de verspreiding van kinderporno en misbruik van kinderen tegengaan.
De bedoeling is dat het voor verkopers van mobiele telefoons en-of app aanbieders verplicht wordt een scanapplicatie in te bouwen, zodat een overheidsdienst van buiten af kan controleren of mensen kinderporno op de telefoon hebben staan of in privechats afbeeldingen van misbruikte of naakte kinderen versturen.
Hongaars compromisvoorstel
De EU wil alle online communicatie, ook in privechats, kunnen scannen zodat sociale media veiliger worden. De politie zou dan sneller kunnen ingrijpen bij misbruikzaken.
Zoals die van een recent gearresteerde man uit Enkhuizen die via zulke privechats honderden jonge jongens zou hebben verleid pikante foto s en filmpjes van zichzelf te sturen.
Komende week bespreekt de EU een Hongaars compromisvoorstel. Diensten als WhatsApp en Signal worden daarin gedwongen software te implementeren die bekende afbeeldingen van kindermisbruik detecteert. Dat zou gebeuren door alle foto s die gebruikers versturen te scannen.
Verder lezen bij de bron- Gemeenten vrezen problemen met nieuwe Archiefwet - 23 mei 2025
- Europese database voor kwetsbaarheden: leuk, maar link - 23 mei 2025
- AP voert steekproeven uit onder gemeenten - 22 mei 2025
Lees ons boek
Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Gemeenten vrezen problemen met nieuwe Archiefwet | Verder lezen | |
Europese database voor kwetsbaarheden: leuk, maar link | Verder lezen | |
AP voert steekproeven uit onder gemeenten | Verder lezen | |
Chinese hackers misbruiken SAP-kwetsbaarheid | Verder lezen | |
Nederlands Register voor Functionarissen voor Gegevensbescherming is actief | Verder lezen | |
Zorgen over decentraal hosten verkiezingsuitslagen | Verder lezen | |
Privacyexperts vrezen dat Brussel met nieuw plan encryptie ondermijnt | Verder lezen | |
SANS: top-5 opkomende cyberaanvalstechnieken in 2025 | Verder lezen | |
Biometrische gegevens en gezichts niet samen in register | Verder lezen | |
Ook Utrecht wil minderen met Amerikaanse tech | Verder lezen |