Cybersecuritybeeld, meer digitale dreiging in Nederland
De digitale dreiging voor Nederland is groot en divers. Nederland is doelwit van cyberaanvallen maar wordt ook geraakt door cyberaanvallen elders, die doorwerken binnen het digitale ecosysteem.
Dat blijkt uit het Cybersecuritybeeld Nederland, CSBN 2024, opgesteld door de nationaal coordinator Terrorismebestrijding en Veiligheid, NCTV. Digitale risico s zijn complex en in hoge mate met elkaar verbonden. Dit kan leiden tot onvoorziene effecten. Zo hebben storingen al gezorgd voor grootschalige uitval van systemen.
In het rapport waarschuwt de NCTV dat het van belang is om bij risicobeheersing verder te kijken dan alleen normeringen en basismaatregelen. Ook vraagt de organisatie aandacht voor de wereldwijde handel in persoonsgevoelige data en de schaarste aan capaciteit en personeel op het gebied van cybersecurity.
Gereedschapskist
Een van de belangrijkste bevindingen in dit CSBN is dat statelijke actoren hun cyberactiviteiten intensiveren en hun cybercapaciteiten verbreden, aldus Pieter Jaap Aalbersberg, nationaal coordinator Terrorismebestrijding en Veiligheid. Het tempo en de complexiteit van statelijke cybercampagnes wordt opgevoerd. Ook zetten ze andere actoren, zoals bedrijven of hacktivisten, in om digitale aanvallen uit te kunnen voeren.
Mede daardoor zijn de scheidslijnen tussen verschillende organisaties in toenemende mate onduidelijk, meent Aalbersberg. Personen vervullen bijvoorbeeld soms een wetenschappelijke rol of een rol in het bedrijfsleven, maar zijn tegelijkertijd verbonden aan een inlichtingendienst.
Verder lezen bij de bronNieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Kamer wil opheldering over ChipSoft-hack: geen incident, maar symptoom van te grote afhankelijkheid | Verder lezen | |
DigiD-aansluitingen voldoen aan regel, nu de staatssecretaris nog | Verder lezen | |
AP gaat ict-leveranciers preventief controleren | Verder lezen | |
Tweede Kamer stemt in met wetsvoorstellen Cyberbeveiligingswet en Wet weerbaarheid kritieke entiteiten | Verder lezen | |
Door het datalek bij Booking.com krijgen oplichters precies wat ze nodig hebben om gasten te benaderen | Verder lezen | |
Digitale soevereiniteit en AI-security veranderen de spelregels | Verder lezen | |
Basic-Fit getroffen door grote hack, gegevens van 1 miljoen leden liggen op straat | Verder lezen | |
Cyberbeleid gaat veel verder dan techniek | Verder lezen | |
Herbeoordeling privacyorganisatie Belastingdienst | Verder lezen | |
Cyberbeveiligingswet door Tweede Kamer | Verder lezen |