Cybersecuritybeeld, meer digitale dreiging in Nederland
De digitale dreiging voor Nederland is groot en divers. Nederland is doelwit van cyberaanvallen maar wordt ook geraakt door cyberaanvallen elders, die doorwerken binnen het digitale ecosysteem.
Dat blijkt uit het Cybersecuritybeeld Nederland, CSBN 2024, opgesteld door de nationaal coordinator Terrorismebestrijding en Veiligheid, NCTV. Digitale risico s zijn complex en in hoge mate met elkaar verbonden. Dit kan leiden tot onvoorziene effecten. Zo hebben storingen al gezorgd voor grootschalige uitval van systemen.
In het rapport waarschuwt de NCTV dat het van belang is om bij risicobeheersing verder te kijken dan alleen normeringen en basismaatregelen. Ook vraagt de organisatie aandacht voor de wereldwijde handel in persoonsgevoelige data en de schaarste aan capaciteit en personeel op het gebied van cybersecurity.
Gereedschapskist
Een van de belangrijkste bevindingen in dit CSBN is dat statelijke actoren hun cyberactiviteiten intensiveren en hun cybercapaciteiten verbreden, aldus Pieter Jaap Aalbersberg, nationaal coordinator Terrorismebestrijding en Veiligheid. Het tempo en de complexiteit van statelijke cybercampagnes wordt opgevoerd. Ook zetten ze andere actoren, zoals bedrijven of hacktivisten, in om digitale aanvallen uit te kunnen voeren.
Mede daardoor zijn de scheidslijnen tussen verschillende organisaties in toenemende mate onduidelijk, meent Aalbersberg. Personen vervullen bijvoorbeeld soms een wetenschappelijke rol of een rol in het bedrijfsleven, maar zijn tegelijkertijd verbonden aan een inlichtingendienst.
Verder lezen bij de bronLees ons boek
Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Toezichthouder pakt websites aan die illegaal cookies plaatsen | Verder lezen | |
Impact van de Meldplicht in NIS2 op Cybersecurity | Verder lezen | |
Tijd voor namen & shamen? | Verder lezen | |
Onrust bij medewerkers Albert Heijn: namen en bedrag salarisbetaling in handen van Russische cyberbende | Verder lezen | |
Minister: politie gaat te lang bewaarde gegevens over burgers vernietigen | Verder lezen | |
De omgang met geheime informatie bij politie en NCTV | Verder lezen | |
Autoriteit Persoonsgegevens slaat alarm over Instagram en Facebook: waarom? | Verder lezen | |
Groot datalek bij Fontys: honderden gegevens en mails makkelijk toegankelijk | Verder lezen | |
Zwakke configuratie in Salesforce lokt cyberaanvallen uit | Verder lezen | |
Google gaat toch niet stoppen met cookies in webbrowser Chrome | Verder lezen |