Skip to main content

Europees Hof: persoonsgegevens van klanten verkopen soms toegestaan

Gegevens van klanten mogen in sommige gevallen worden verkocht aan commerciele partijen. Dat zegt het Europees Hof in een bindend advies over de zaak tussen de Nederlandse tennisbond KNLTB en de Autoriteit Persoonsgegevens, AP.

Volgens Europese privacyregels mag doorverkoop van klantgegevens alleen als het binnen het gerechtvaardigd belang valt. Dat betekent dat je volgens de wet een goede reden moet hebben, waarbij je wel rekening houdt met de privacy van klanten.

Het Europese Hof van Justitie zegt dat in sommige gevallen een commercieel belang een gerechtvaardigd belang kan vormen als dit niet in strijd is met de wet en dat de AP de regels te strikt interpreteert.

De AP reageert dat haar principiele interpretatie van de wet de burger vooropstelde en omvat dat bedrijven nooit zonder toestemming gegevens mogen verkopen, alleen om er geld mee te verdienen. Wat ons betreft is dat nog steeds hoe het zou moeten zijn, maar helaas is dat niet de juridische realiteit. Dat is nu duidelijk.

De AP gaat de normuitleg op dit punt aanpassen. De privacywaakhond benadrukt dat de uitspraak geen vrijbrief is voor bedrijven om zomaar zonder toestemming van alles te doen met persoonsgegevens. De AP zal hier scherp op blijven toezien.

Verkoop gegevens

De Autoriteit Persoonsgegevens legde in 2020 een boete op van 525.000 euro aan de tennisbond voor het verkopen van gegevens van leden aan twee sponsoren. De leden ontvingen mails, telefoontjes en brieven met aanbiedingen van bedrijven.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.
Ransomware bij een leverancier – waarom wachten geen strategie is
Een ransomware-incident bij een leverancier kan de gemeentelijke dienstverlening direct raken, juist omdat overzicht, contractmanagement en voorbereiding vaak onvoldoende zijn ingericht. Door inzicht te hebben in leveranciers, duidelijke afspraken te maken en ook organisatorisch na te denken over handelingsperspectief, voorkom je dat de gemeente bij een incident in een afwachtende slachtofferrol belandt.
Onzichtbare AI in systemen: privacyrisico’s voor gemeenten
In deze blog leggen we uit hoe AI ongemerkt gemeentelijke software binnendringt, waarom dit een privacyrisico vormt en hoe je hier als gemeente grip op houdt.

Meer recente berichten

Kabinet houdt DigiD-contract bij Solvinity, ondanks zorgen van Kamer
Verder lezen
Gemeente Zaanstad experimenteert met AI: kansen en gevaren van Copilot
Verder lezen
Opnieuw waarschuwing voor overname: ‘VS kan bij persoonlijke gegevens MijnOverheid’
Verder lezen
Europese NIS2 zet voedselketen onder digitale druk
Verder lezen
Bits of Freedom: “Datalekken zijn geen incident meer, maar structureel probleem”
Verder lezen
Security by design voorkomt hogere rekeningen
Verder lezen
Grip op je privacy: welke diensten hebben toegang tot je Google-account?
Verder lezen
Meer geld voor verbeteren digitale veiligheid van het mkb
Verder lezen
Schiermonnikoog erkent fouten na datalek door ransomware-aanval
Verder lezen
Ciso’s slaan alarm: 3 adviezen om ai vóór te blijven
Verder lezen