Skip to main content

Autoriteit Persoonsgegevens kritisch op privacy aspecten in wetsvoorstel financieel toezicht

Een nieuw wetsvoorstel moet de AFM de ruimte geven om meer gegevens over mensen te verzamelen. Maar dat voorstel kent nog zwakheden op privacygebied, constateert de privacywaakhond.

Het kabinet wil met de Wet toezichtondersteunende rapportage AFM de toezichthouder de bevoegdheid geven om meer financiele informatie over mensen te verzamelen. Dat zou de poort openen naar een meer datagedreven werkwijze bij de AFM. Dit betekent dat onder meer banken, verzekeraars, hypotheekadviseurs en andere financiele dienstverleners en beleggingsinstellingen regelmatig data over hun klanten aan de AFM moeten gaan geven. De AFM kan deze data dan gebruiken bij het toezicht. Maar het wetsvoorstel dat dit regelt, schiet tekort, oordeelt de Autoriteit Persoonsgegevens, AP.

Verbod op re-identificatie

Persoonsgegevens moeten worden gepseudonimiseerd voordat ze bij de AFM belanden, licht de privacywaakhond toe. Zo kunnen data moeilijker naar individuen worden herleid. Maar deze essentiele waarborg ontbreekt in het wetsvoorstel. Het moet voor iedereen duidelijk zijn dat de data niet mogen worden gebruikt om mensen te identificeren. Een verbod op re-identificatie moet daarom expliciet in de wettekst worden opgenomen.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Lees ons boek

Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.

Het handboek voor informatiebewustzijn bij de lokale overheid.

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Het belang van de Management Review binnen het ISMS
Een ISMS is geen tool die je even aanzet en afvinkt. Het is een continu proces waarin je risico’s beheerst, maatregelen borgt en blijft verbeteren. En in dat proces is één moment echt cruciaal: de management review. In deze blog leg ik uit wat dit inhoudt, waarom het zo belangrijk is en hoe je het als gemeente maximaal benut.
De rol van de CISO tijdens calamiteiten
Een cyber- of ransomware-aanval of een groot datalek: het is de nachtmerrie van elke gemeente. Op zo’n moment moet er snel gehandeld en besloten worden. De Chief Information Security Officer (CISO) speelt daarin een cruciale rol. Maar hoe ziet die rol er in de praktijk uit? Is de CISO vooral degene die meekijkt en adviseert, of iemand die ook actief meebeslist in het calamiteitenteam
De interne controlecyclus; zo maak je toetsing werkbaar
Een belangrijk onderdeel binnen de BIO 2.0 is de interne controlecyclus: hoe toets je structureel of je maatregelen ook echt doen wat ze moeten doen? Niet één keer per jaar omdat het moet, maar continu, als onderdeel van je dagelijkse praktijk. In deze blog laat ik zien hoe je die controlecyclus slim en werkbaar inricht.

Meer recente berichten

Toezicht op Europese Dataverordening van start
Verder lezen
Den Haag versterkt positie als Europese cybersecurity hoofdstad
Verder lezen
ACM vanaf nu bevoegd om toezicht te houden op de Data Act
Verder lezen
Rapport: Inzicht in gemeentelijke kosten en aanpak van informatiebeveiliging
Verder lezen
AP adviseert ouders om geen fotos van kinderen te delen voor winactie
Verder lezen
Gemeenten zien kosten cybersecurity fors oplopen
Verder lezen
ISO 27001 als fundament onder AVG-compliance: juridische zekerheid door informatiebeveiliging
Verder lezen
Shadow AI ondermijnt IT-beleid en security
Verder lezen
Datalek bij gemeente Amsterdam: vertrouwelijke or-gespreksverslagen op straat
Verder lezen
Overheid waant zich onterecht cyberveilig
Verder lezen