Skip to main content

Kabinet werkt aan strengere wetgeving voor cyberveiligheid, cursus voor onderwijsbestuurders

Het kabinet werkt aan een nieuw wetsvoorstel dat de cyberveiligheid in Nederland moet versterken. Dit voorstel, dat sectoren als zorg, overheid en voedselindustrie verplicht om veiligheidsmaatregelen te treffen, kan ook hogescholen en universiteiten omvatten. Dit betekent dat onderwijsbestuurders medeverantwoordelijk kunnen worden voor de digitale weerbaarheid van hun instelling. Dit meldt de Hogeschool Utrecht.

Tijdens het vragenuur in de Tweede Kamer verwees Barbara Kathmann, GroenLinks PvdA, naar de recente cyberaanval op de Technische Universiteit Eindhoven. Ze benadrukte dat deze incidenten een bredere dreiging vertegenwoordigen. Vandaag is het de TU Eindhoven die getroffen wordt, maar morgen is het onze energievoorziening of zijn het onze operatiekamers, waarschuwde ze.

Kathmann pleit voor een verplicht 48 uursplan in vitale sectoren, zoals havens, ziekenhuizen en onderwijsinstellingen. Dit plan zou ervoor moeten zorgen dat instellingen na een cyberaanval snel hun systemen weer operationeel krijgen of anders tijdelijk op analoge wijze kunnen werken.

Wetsvoorstel in de maak

Staatssecretaris van Justitie Teun Struycken, NSC, bevestigde dat er een wetsvoorstel in de maak is om de cyberweerbaarheid te verhogen. Deze wet verplicht vitale sectoren om specifieke veiligheidsmaatregelen te nemen, waaronder plannen voor de eerste 48 uur na een aanval. Of het hoger onderwijs onder deze wet zal vallen, wordt nog onderzocht.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.

Meer recente berichten

‘Jonge juristen gebruiken vaker AI, maar ervaren collega’s zijn kritischer’
Verder lezen
Ondernemers Waadhoeke praten tijdens nazomerborrel over cyberveiligheid
Verder lezen
Be­las­ting­dienst mag bijzondere gegevens gebruiken voor dis­cri­mi­na­tie­con­tro­le
Verder lezen
Duizenden organisaties nog niet klaar voor nieuwe cyberwet, vakbeurs Cybersec Netherlands in teken van digitale weerbaarheid
Verder lezen
Datalek CJIB na koppelen verkeersovertredingen en strafzaken aan verkeerde personen
Verder lezen
Hoe verbeter je ot-security?
Verder lezen
Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan
Verder lezen
Waarom cybersecurity-awarenesstraining medewerkers in de steek laat
Verder lezen
De FRIA voor AI-systemen komt eraan: bereid u voor
Verder lezen
BIO2: dit verandert voor de informatiebeveiliging bij de overheid
Verder lezen