Skip to main content

Belgische fiscus wil belastingaangiftes met AI controleren

Met AI wil de Belgische belastingdienst fouten in aangiftes sneller opsporen. Het blijft voorlopig bij een proefproject dat onder meer moet uitwijzen hoe foutloos AI is.

Het wil niet zeggen dat elke aangifte vanaf nu door artificiële intelligentie zal worden bekeken, laat de Federale Overheidsdienst Financiën weten. Onze zuiderburen zien veel mogelijkheden voor AI, maar het is de bedoeling daar selectief in te zijn. Een team gaat eerst kijken welke projecten en ideeën de moeite waard zijn. Een van de gebieden waar AI een rol kan spelen is datamining.

Meer boetes?

Door de inzet van AI kunnen belastinginspecteurs zich focussen op grotere zaken of uitzonderingen. De Belgische belastingbetaler voelt de bui echter al hangen: het invullen van de aangifte ervaren zij als lastig, en de angst bestaat dat AI meer fouten detecteert waardoor er meer boetes zullen worden uitgedeeld. Tegelijk kennen de Belgen het recht op fiscale fouten. Wie een fout maakt en te goeder trouw is, wordt niet meteen beboet.

Privacy

Een van de mogelijke bezwaren tegen het gebruik van AI is de privacy van burgers. Bij het gebruik van ChatGPT of een Chinese chatbot is die niet gegarandeerd. 

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.

Meer recente berichten

Be­las­ting­dienst mag bijzondere gegevens gebruiken voor dis­cri­mi­na­tie­con­tro­le
Verder lezen
Duizenden organisaties nog niet klaar voor nieuwe cyberwet, vakbeurs Cybersec Netherlands in teken van digitale weerbaarheid
Verder lezen
Datalek CJIB na koppelen verkeersovertredingen en strafzaken aan verkeerde personen
Verder lezen
Hoe verbeter je ot-security?
Verder lezen
Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan
Verder lezen
Waarom cybersecurity-awarenesstraining medewerkers in de steek laat
Verder lezen
De FRIA voor AI-systemen komt eraan: bereid u voor
Verder lezen
BIO2: dit verandert voor de informatiebeveiliging bij de overheid
Verder lezen
Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen
Verder lezen
CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT
Verder lezen