Skip to main content

Camera van de buren grote ergernis; AP wil preventieve aanpak deurbelcamera s

De Autoriteit Persoonsgegevens (AP) krijgt steeds meer klachten van mensen die zich zorgen maken over hun privacy door de deurbel- of beveiligingscamera van hun buren. De AP wil verkeerd gebruik van deurbelcamera’s zoveel mogelijk voorkomen. Daarom roept de AP fabrikanten op om deurbelcamera’s standaard privacyproof in te stellen. Ook wil de AP meer bewustwording bij consumenten, bijvoorbeeld door voorlichting over wat wel en niet is toegestaan.

In 2024 ontving de AP 370 klachten en 702 tips over deurbelcamera’s en beveiligingscamera’s van particulieren. Dat is een stijging van 20% ten opzichte van 2023. Dat blijkt uit de klachtenrapportage van de AP over 2024. In 2025 kreeg de AP tot augustus al ruim 300 klachten over particuliere camera’s. 

De klachten gaan bijvoorbeeld over deurbelcamera’s die de voordeur van de overburen filmen en over camera’s die (deels) de openbare ruimte of andermans eigendom vastleggen. Dat mag niet volgens de Algemene verordening gegevensbescherming (AVG). Mensen hebben het gevoel dat zij in de gaten gehouden worden of in hun vrijheid worden beperkt. 

‘Door een deurbelcamera kunnen mensen zich veiliger voelen, maar dat moet zo min mogelijk inbreuk maken op de privacy van anderen,’ zegt AP-vicevoorzitter Monique Verdier. ‘Mensen voelen zich nu bespied als de buurman via zijn deurbelcamera precies kan bijhouden wanneer je thuiskomt en wie er allemaal op bezoek komt.’

Impact deurbelcamera’s op privacy

De AP maakt zich zorgen over de explosieve groei van het aantal deurbelcamera’s en de klachten daarover. Het gebruik van deurbelcamera’s wordt steeds populairder en veel van die camera’s worden verkeerd ingesteld. Het is niet reëel om alle deurbellen te controleren. Daarom wil de AP ook inzetten op preventie. Als de camera goed is ingesteld, dan kan dat helpen bij het beveiligen van je bezit zonder dat anderen daar last van hebben.

De AP constateert dat mensen vaak niet weten wat de risico’s zijn van het gebruik van een deurbelcamera. Veel mensen weten niet dat hun camera onbedoeld te veel in beeld kan brengen. Ook hebben deurbelcamera’s vaak functies als gezichtsherkenning, nachtzicht of geluidsopname, die de impact op de privacy van anderen nog groter maken. Daarnaast worden de beelden mogelijk opgeslagen in landen buiten Europa, zoals de Verenigde Staten of China. En daar zijn persoonsgegevens soms niet veilig, omdat het niveau van bescherming van persoonsgegevens daar niet altijd hetzelfde is als in Europa.

Bewustwording

De AP wil dat deurbelcamera’s zo gebruikt worden dat de privacy van anderen niet wordt geschaad. Daarom roept de AP fabrikanten van camera’s op standaard goede privacyinstellingen te bieden, die ook particulieren eenvoudig kunnen gebruiken. De AP heeft stuctureel meer budget nodig om het toezicht adequaat uit te kunnen voeren. Als er voldoende budget beschikbaar komt, wil de AP gaan bekijken hoe er meer bewustwording onder consumenten kan ontstaan. 

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.
Ransomware bij een leverancier – waarom wachten geen strategie is
Een ransomware-incident bij een leverancier kan de gemeentelijke dienstverlening direct raken, juist omdat overzicht, contractmanagement en voorbereiding vaak onvoldoende zijn ingericht. Door inzicht te hebben in leveranciers, duidelijke afspraken te maken en ook organisatorisch na te denken over handelingsperspectief, voorkom je dat de gemeente bij een incident in een afwachtende slachtofferrol belandt.
Onzichtbare AI in systemen: privacyrisico’s voor gemeenten
In deze blog leggen we uit hoe AI ongemerkt gemeentelijke software binnendringt, waarom dit een privacyrisico vormt en hoe je hier als gemeente grip op houdt.

Meer recente berichten

Nieuwe Amerikaanse wet moet ASML-verkoop aan China stoppen
Verder lezen
Cy­ber­se­cu­ri­ty awareness via ge­per­so­na­li­seer­de game bij Gemeente Meierijstad (Phantom’sLab)
Verder lezen
Hoogleraar pleit wegens datalekken voor professionele digitale architecten
Verder lezen
Realiteit van ransomware: kruip in het hoofd van een hacker
Verder lezen
Docenten kijken na met AI: slimme tijdsbesparing of risicovol?
Verder lezen
AI in het bedrijfsleven: innovatie stimuleren zonder het cyberrisico te vergroten
Verder lezen
AP wijst scholen op privacyrisico’s bij gebruik van digitale leermiddelen
Verder lezen
Adviescollege ICT publiceert concrete veiligheidslessen
Verder lezen
Steeds vaker wordt geëxperimenteerd met AI-cameras: is het gebruik daarvan veilig?
Verder lezen
Digitale weerbaarheid is geen certificaat
Verder lezen