Veranderende wereldorde bevestigt belang van een weerbaar Nederland
De machtsbalans in de wereld is aan het veranderen, waardoor Nederland steeds meer geconfronteerd wordt met onzekerheid en onvoorspelbaarheid op het internationale toneel. Landen zijn meer en meer bereid om macht te gebruiken om hun eigen belangen te verdedigen. Europa is voor zijn veiligheid en weerbaarheid meer op zichzelf aangewezen. Dit allemaal zijn conclusies uit het Dreigingsbeeld Statelijke Actoren (DBSA) 2025.
Vandaag presenteerden de hoofden van de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD), de Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (MIVD) en de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid (NCTV) het gezamenlijke DBSA 2025.
Pieter-Jaap Aalbersberg (Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veiligheid): “Dit dreigingsbeeld bevestigt dat we als Nederland niet stil kunnen zitten. Het is geen kwestie van óf we maatschappij-ontwrichtende effecten gaan ervaren, maar wanneer. Daarom is het belangrijk dat we blijven inzetten op veiligheid en weerbaarheid.”
Dreiging onverminderd hoog en op gebied van sabotage toegenomen
Het DBSA verschijnt in een turbulente en onzekere tijd. De afgelopen twee jaar zijn de verschillende dreigingen van statelijke actoren richting Nederland gelijk gebleven en is de dreiging van sabotage toegenomen. Steeds meer landen lijken te proberen de Nederlandse samenleving te beïnvloeden via bijvoorbeeld (digitale) spionage, intimidatie of de verspreiding van desinformatie. Een directe militaire aanval op NAVO-grondgebied is wel onwaarschijnlijk.
Vice-admiraal Peter Reesink (Directeur Militaire Inlichtingen- en Veiligheidsdienst): “De druk op onze veiligheid is ongekend. Het is daarmee des te urgenter dat we zicht houden op deze ontwikkelingen en een passend antwoord kunnen bieden.’’
Economie
De economie is sterk verbonden met geopolitiek. Strategische afhankelijkheden worden ingezet als politiek of economisch drukmiddel. Ook proberen verschillende landen openlijk of heimelijk Europese en Nederlandse kennis en technologie te verwerven, zowel in de academische als in de private sector. De inzet van economische instrumenten door statelijke actoren kan grote gevolgen hebben voor Nederland, zo kan het leven op korte termijn duurder worden voor inwoners van Nederland.
Gevolgen voor Nederland
De genoemde dreigingen kunnen maatschappelijke ontwrichting, ontregeling van vitale infrastructuur en mogelijke economische schade tot gevolg hebben.
Verder lezen bij de bronNieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Gemeente Beek richt zich met cyberspecialisatie bij BOA sterker op digitale veiligheid in de wijk | Verder lezen | |
Gemeenten hebben vaak niet door dat ambtenaren illegaal gegevens opzoeken | Verder lezen | |
Waarom de overheid digitale weerbaarheid niet goed kan meten | Verder lezen | |
Den Haag meldt mogelijke diefstal BSN en loonstroken bij hack scholingsfonds | Verder lezen | |
Organisaties overschatten hun AI-veiligheidsstrategie | Verder lezen | |
eEvidence: goodbye privacy, vaarwel digitale soevereiniteit | Verder lezen | |
VNG: einde aan vrijblijvendheid bij aanpak AI, cloud en cybersecurity | Verder lezen | |
Nieuwe regels voor politieke reclame | Verder lezen | |
Gartner waarschuwt: AI-browsers zetten security onder druk | Verder lezen | |
Brancheverenigingen dringen aan op verplichte certificering omvormers | Verder lezen |