Nieuw landelijk systeem maakt heimelijke inzage in patiëntendossiers mogelijk
Een nieuw landelijk systeem voor het elektronisch delen van medische gegevens maakt grootschalige, heimelijke inzage in patiëntendossiers mogelijk, zo meldt radioprogramma Pointer op basis van onderzoek. Mitz, zoals het systeem heet, is een online toestemmingsvoorziening waarmee Nederlanders via DigiD kunnen vastleggen welke zorgverleners hun medische gegevens mogen delen met andere zorgverleners.
Mitz bevat meta-data over je medische zorg, waaronder een lijst (index) met de locaties van al je medische gegevens en je ’toestemmingskeuzes’ voor toegang tot die gegevens, indien je je hebt aangemeld”, aldus stichting Privacy First. “Net als het Landelijk EPD uit 2011 is Mitz een centraal systeem, met als achterliggend doel ‘één oplossing, voor alles en iedereen’. Een (decentraal) alternatief staat wederom niet op de agenda.”
Een voornaam kritiekpunt op Mitz is dat toestemming zeer breed wordt vastgelegd. Het is bijvoorbeeld niet mogelijk voor een patiënt om in te stellen dat de eigen huisarts alleen gegevens met de eigen apotheek mag delen. Wanneer de patiënt toestemming geeft, geldt die automatisch voor álle apotheken in Nederland, zo laat Pointer weten. Het radioprogramma ontdekte tijdens tests in Mitz dat zorgverleners eenvoudig de toestemming van patiënten zelf kunnen aanpassen.
Verder lezen bij de bron- Duizenden organisaties nog niet klaar voor nieuwe cyberwet, vakbeurs Cybersec Netherlands in teken van digitale weerbaarheid - 10 september 2026
- Datalek CJIB na koppelen verkeersovertredingen en strafzaken aan verkeerde personen - 9 september 2026
- Hoe verbeter je ot-security? - 9 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Duizenden organisaties nog niet klaar voor nieuwe cyberwet, vakbeurs Cybersec Netherlands in teken van digitale weerbaarheid | Verder lezen | |
Datalek CJIB na koppelen verkeersovertredingen en strafzaken aan verkeerde personen | Verder lezen | |
Hoe verbeter je ot-security? | Verder lezen | |
Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan | Verder lezen | |
Waarom cybersecurity-awarenesstraining medewerkers in de steek laat | Verder lezen | |
De FRIA voor AI-systemen komt eraan: bereid u voor | Verder lezen | |
BIO2: dit verandert voor de informatiebeveiliging bij de overheid | Verder lezen | |
Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen | Verder lezen | |
CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT | Verder lezen | |
Boete voor privacyschending wordt openbaar | Verder lezen |