Skip to main content

Toyota aangeklaagd door bestuurder na explosieve stijging verzekeringspremie door gedeelde rijdata

Het is de nachtmerrie van iedere automobilist die keurig netjes rijdt. Je houdt je aan de snelheid, je veroorzaakt geen ongelukken en je verwacht daarom beloond te worden met een stabiele of zelfs lagere verzekeringspremie. Voor een eigenaar van een Toyota RAV4 uit 2021 liep dit echter compleet anders. Toen hij zijn polis wilde verlengen, werd hij geconfronteerd met tarieven die door het dak gingen.

Er was geen logische verklaring te vinden in zijn eigen dossier. Geen boetes, geen claims, geen schade. Na lang graven en frustrerend contact met de verzekeraar kwam de aap uit de mouw. Zijn auto had hem verraden.

Zonder dat hij zich er volledig van bewust was, stuurde zijn Toyota continu gedetailleerde rapporten over zijn rijgedrag naar buiten. Deze informatie werd vervolgens gebruikt om zijn risicoprofiel en daarmee zijn premie drastisch te verhogen. De man pikt het niet en sleept de Japanse autogigant nu voor de rechter.

De digitale spion

De kern van de rechtszaak draait om de zogeheten telemetrie. Moderne auto’s zitten vol met sensoren die alles registreren. Ze meten hoe hard je optrekt, hoe abrupt je remt, hoe scherp je door de bocht gaat en op welke tijdstippen je rijdt. Voor autofabrikanten is deze data goud waard. Ze gebruiken het voor productontwikkeling, maar ze hebben ook ontdekt dat er een levendige handel in deze gegevens bestaat.

n dit specifieke geval werd de data verzameld via de Connected Services van Toyota. Dit is het softwarepakket dat bestuurders in staat stelt om via een app hun auto te ontgrendelen, de locatie te zien of de klimaatregeling te starten. Wat veel consumenten echter niet weten is dat de verzamelde data niet binnen de muren van Toyota blijft.

Het wordt doorverkocht aan databedrijven die profielen maken van bestuurders. Deze profielen worden vervolgens gretig afgenomen door verzekeringsmaatschappijen die op zoek zijn naar redenen om premies te verhogen.

De verdediging van Toyota

Toyota verweert zich in de rechtbank met een argument dat juridisch waarschijnlijk standhoudt, maar moreel veel vragen oproept.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.

Meer recente berichten

Gemeenteraad wil duidelijkheid over beveiliging eigen vertrouwelijke gegevens
Verder lezen
Autoriteit Persoonsgegevens krijgt volgend jaar 3 miljoen euro minder budget
Verder lezen
Wat vraagt ISO 27001 van medewerkers?
Verder lezen
25.000 oude raadsdocumenten Lansingerland blijven offline
Verder lezen
Van Veldhoven onderzoekt extra cyberregels voor omvormers thuisbatterijen en zonnepanelen na weerbaarheidsrapport
Verder lezen
Gemeente haalt webcams uit de lucht na kritiek op privacy
Verder lezen
De praktijk van collectief digitaliseren
Verder lezen
AVG op de werkvloer: zo bescherm je persoonsgegevens binnen je organisatie
Verder lezen
Prinsjesdag – wat de IT sector in ieder geval moet weten
Verder lezen
Kabinet heeft fikse bezuinigingen voor AP in petto
Verder lezen