Kabinet verdedigt komst Chinese laadpalen bij overheidsgebouwen
Staatssecretaris Van der Burg stelt na Kamervragen over Chinese laadpalen bij rijksgebouwen dat de beveiligingseisen cyberrisico’s afdekken en een verbod op Chinese laadpalen juridisch niet zomaar mogelijk is.
Het Rijksvastgoedbedrijf, dat al het vastgoed van de Nederlandse rijksoverheid beheert, sloot afgelopen oktober een raamovereenkomst voor het beheer van bestaande laadinfrastructuur en – waar nodig – de levering en plaatsing van nieuwe laadpalen bij overheidsgebouwen.
Nationale veiligheidsrisico’s
Staatssecretaris Eric van der Burg van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties bevestigt in zijn antwoorden op Kamervragen van de leden Derk Boswijk en Jantine Zwinkels (beiden CDA) en Jan Paternotte (D66) dat hij met het bericht over de mogelijke plaatsing bekend is.
‘Bij deze aanbesteding zijn vooraf eisen vastgesteld voor functie, techniek en beveiliging’, antwoordt Van der Burg op de vraag hoe nationale veiligheidsrisico’s zijn meegewogen. ‘Deze eisen gaan onder meer over informatiebeveiliging en gegevensbescherming. Ook gaan ze over een veilige aansluiting op bestaande energie- en netwerkinfrastructuur.’
Risicoprofiel
Slimme laadpalen, apparaten die verbonden zijn met digitale netwerken, kunnen volgens de staatssecretaris inderdaad cyberrisico’s met zich meebrengen. ‘Het gaat daarbij niet alleen om de aansluiting op het energienet, maar ook om gegevensverwerking en de systemen waarmee laadpalen worden beheerd en gemonitord’, verduidelijkt hij. Per locatie wordt bekeken of aanvullende maatregelen nodig zijn, afgestemd op het risicoprofiel van die plek.
De discussie over de laadpalen past in een breder patroon van zorgen over Chinese technologie in de Nederlandse energiesector. Eerder stelde de Tweede Kamer al Kamervragen over verborgen communicatieapparatuur in Chinese omvormers voor zonnepanelen, en ook over Chinese onderdelen in slimme meters.
Chinese wetgeving
De Kamerleden vroegen ook van de laadpalen of bij de beoordeling rekening wordt gehouden met het feit dat Chinese bedrijven onder de Chinese wetgeving verplicht kunnen worden informatie te delen met de Chinese overheid. Van der Burg antwoordt dat wordt gekeken naar de manier waarop gegevens worden verwerkt en beschermd, naar contractuele afspraken, naar naleving van Nederlandse en Europese regelgeving en naar de concrete inrichting van systemen en gegevensstromen. ‘Systemen die bij Rijksvastgoed worden toegepast, moeten voldoen aan de nationale en Europese regels voor gegevensbescherming en informatiebeveiliging’, onderstreept hij.
Verder lezen bij de bron- EU legt online surveillance door bedrijven onvoldoende aan banden - 24 juni 2026
- Kleine groep gebruikers houdt toegang tot Mythos - 24 juni 2026
- Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt veel klachten over camera’s - 23 juni 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
EU legt online surveillance door bedrijven onvoldoende aan banden | Verder lezen | |
Kleine groep gebruikers houdt toegang tot Mythos | Verder lezen | |
Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt veel klachten over camera’s | Verder lezen | |
AFM: Financiële organisaties moeten grip krijgen op ICT-risico’s en interne controle | Verder lezen | |
AP controleert vanaf 1 juli registratie scanauto’s in algoritmeregister | Verder lezen | |
Digitale soevereiniteit bestaat niet in zwart-wit | Verder lezen | |
Inlichtingendiensten slaan alarm over privacy: je nieuwe auto luistert actief mee | Verder lezen | |
Amerikaanse overheid moet update voor kritiek Dell-lek binnen 3 dagen uitrollen | Verder lezen | |
Waarschuwing voor personeel dat met AI aan de slag gaat: ‘Kans op datalek groot’ | Verder lezen | |
Intelligentie als wapen | Verder lezen |