Overheid faalt bij verplichte internetbeveiliging
De overheid boekt nagenoeg geen verbetering bij de toepassing van verplichte (informatieveiligheid)standaarden. Slechts een op de drie internetdomeinen (36 procent) voldoet aan alle regels.
Zo blijkt uit metingen die het Forum Standaardisatie in maart 2025 heeft gedaan. Deze adviescommissie heeft zo’n 12.000 overheidsdomeinen laten controleren. Vergeleken met de meting daarvoor (augustus 2024) is de vooruitgang minimaal. Overheden die internetdomeinen niet veilig configureren nemen onnodige risico’s. Het gaat daarbij om een verhoogde kans op phishing uit naam van overheidsorganisaties. Ook bestaat er gevaar op manipulatie en afluisteren van web- en e‑mailverkeer.
Vooral het ministerie van Justitie en Veiligheid en die van Financiën bakken er weinig van, zo blijkt uit de Meting Informatieveiligheidsstandaarden. Deze departementen hebben nog veel werk te verzetten om e‑mailvervalsing namens haar domeinnamen te voorkomen.
Impasse
Demissionair staatssecretaris Van Marum (Digitalisering) kondigt maatregelen ter verbetering aan. Bestaande implementatieteams die nu letten op de naleving van standaarden voor data-uitwisseling, gaan meer op de informatieveiligheid letten. Overheidsbreed zijn afspraken gemaakt om moderne internetstandaarden voor websites en e‑mail versneld te adopteren. Maar daar is tot nog toe bar weinig van terecht gekomen.
Ook uit de Monitor Open Standaarden 2025 die Van Marum tegelijk naar de Tweede Kamer heeft gestuurd, blijkt een impasse. Overheidsorganisaties vragen gemiddeld 51 procent van alle standaarden uit die in een aanbesteding relevant zijn. Sinds 2018 is dit percentage niet omhoog gegaan. Alleen Rijkswaterstaat, de Belastingdienst, RDW, ICTU en de gemeenten Amsterdam en Sittard-Geleen zijn goede voorbeelden.
Gebrek aan kennis, onduidelijke governance en dominante leveranciers
Belangrijkste reden waarom de adoptie stagneert, is het gebrek aan kennis bij aanbestedende diensten. Ook leveranciers missen vaak inzicht in open standaarden. Een andere verklaring ligt in de machtsverhouding tussen aanbestedende diensten en leveranciers, stelt het rapport. Er wordt vaak gewezen op het probleem van (grote, dominante) leveranciers die open standaarden niet willen of kunnen toepassen. Dit vanwege gebrek aan kennis, conflicterende technologie of commerciële belangen. Men is bang dat als de open standaarden geëist worden, er minder of zelfs geen inschrijvingen komen op aanbestedingen.
Verder lezen bij de bron- Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen - 6 juli 2026
- Evaluatie datalek gemeente Epe - 3 juli 2026
- Waarom informatiebeveiliging nooit af is - 3 juli 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen | Verder lezen | |
Evaluatie datalek gemeente Epe | Verder lezen | |
Waarom informatiebeveiliging nooit af is | Verder lezen | |
De Cloud Act en digitale soevereiniteit ontrafelt | Verder lezen | |
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop | Verder lezen | |
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3 | Verder lezen | |
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug | Verder lezen | |
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast | Verder lezen | |
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is | Verder lezen | |
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek | Verder lezen |