Skip to main content

Prinsjesdag – wat de IT sector in ieder geval moet weten

Prinsjesdag heeft een hoop leesvoer opgeleverd. De begroting van het Ministerie van EZK is voor deze publicatie met meest interessant. Maar het hele stuk telt, inclusief bijlages, meer dan 50.000 woorden. Dat laat zich niet samenvatten. Wat wel kan is de meest relevante delen benoemen.

Aan het begin van het lange stuk staan acties voor een weerbare economie en samenleving opgesomd. Dat gaat over

  • Economische veiligheid en weerbaarheid;
  • Digitale soevereiniteit, autonomie en weerbaarheid;
  • Versterken en beschermen van burgers en consumenten tegen risico’s in onze digitale samenleving;
  • Digitale overheid.

Bij de beleidsprioriteiten staan onder andere:

Nederland staat voor grote uitdagingen. Door vergrijzing, geopolitieke spanningen, technologische versnelling en digitalisering, en klimaatverandering moeten we slimmer werken om met minder mensen hetzelfde of meer te doen. Alleen met een productieve én weerbare economie, een sterke digitale overheid en een sterk Europa houden we onze welvaart en vrijheid, voor de huidige én toekomstige generatie.

Een van doelen die daaruit voortvloeit is:

Het verminderen van afhankelijkheden en het vergroten van leveringszekerheid van kritieke grondstoffen en (half)producten door het versneld uitvoeren van de Nationale Grondstoffenstrategie. Het kabinet ondersteunt de ontwikkeling van strategische projecten voor leveringszekerheid, zoals de opzet van raffinage en recycling van kritieke grondstoffen.

De overheid zal acties nemen voor een productieve economie en innovatie bevorderen is er daar een van. Over de digitale infrastructuur schrijft het kabinet:

Nederland heeft een hoogwaardige en weerbare digitale infrastructuur, maar de positie als digitaal knooppunt staat onder druk door technologische vernieuwing en de opkomst van AI, (hybride) dreigingen en achterblijvende investeringen. In 2027 wordt verder ingezet op een meer geïntegreerde aanpak en een sterkere regierol voor de Rijksoverheid. Dit betreft het ontwikkelen van datacentercapaciteit, onderzoek naar de randvoorwaarden voor aanlanding van nieuwe strategische zeekabelroutes en de uitvoering van de gigabiteinfrastructuurverordening. Daarnaast vinden er Europese onderhandelingen plaats over de Digital Networks Act en de Cloud & AI development Act.

Mededingingsbeleid

Niet minder belangrijk is dat er wordt stilgestaan bij het Mededingingsbeleid en -toezicht. In de stuk staat:

Er zijn […] fusies en overnames die weldegelijk tot een significante belemmering van de mededinging op de Nederlandse markt of een deel daarvan kunnen leiden, ondanks dat deze niet verplicht gemeld hoeven te worden bij de ACM.

Het is een korte melding maar een die gevolgen gaat krijgen voor de IT sector. Hier is het aantal overnames en fusies namelijk zeer hoog en daardoor kan – zeker op regionaal vlak – sprake zijn van ongewenste effecten. Er zal wetgeving komen waardoor ACM ook bij kleinere overnames (die onder de omzetdrempel voor verplichte melding blijven) de bevoegdheid krijgt tot controle en beoordeling!

Aandacht voor economische veiligheid en weerbaarheid

Het kabinet wil risicovolle strategische afhankelijkheden verminderen en strategische posities in hoogtechnologische sectoren behouden en verder opbouwen.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Van compliance-DPIA naar besluitvormende DPIA
Veel DPIA’s worden gebruikt als afvinklijstje: het document is klaar, maar de aanbevelingen worden niet opgevolgd en niemand accepteert formeel de restrisico’s. Hoe maak je van de DPIA een instrument dat bepaalt of een systeem überhaupt in productie gaat? Je leest het in deze blog.
Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.

Meer recente berichten

Veelgestelde vragen CSIRT-dienstverlening gemeenten en gemeenschappelijke regelingen
Verder lezen
Raad van State waarschuwt voor privacyrisico’s bij nieuwe anti-witwasregels
Verder lezen
Onderzoek Alert Online 2026: Nederlanders herkennen phishing, maar handelen niet altijd veilig
Verder lezen
Een algoritmeregister vul je niet met beleid
Verder lezen
Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur
Verder lezen
AP zet volgende stap in toezicht op AI
Verder lezen
AI hackt website van de Australische overheid
Verder lezen
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie
Verder lezen
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’
Verder lezen
‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’
Verder lezen