Skip to main content

AI in het bedrijfsleven: innovatie stimuleren zonder het cyberrisico te vergroten

Amsterdam, Nederland, 1 april 2026 – Sean Tilley, Senior Sales Director EMEA bij 11:11 Systems, een toonaangevende leverancier van beheerde infrastructuuroplossingen, heeft vandaag bekendgemaakt hoe AI innovatie kan stimuleren zonder het cyberrisico te vergroten.

Kunstmatige intelligentie is niet langer een toekomstambitie voor organisaties. Het bepaalt nu al hoe beslissingen worden genomen, hoe diensten worden geleverd en hoe snel bedrijven kunnen reageren op veranderingen. Van automatisering en analytics tot klantbetrokkenheid en operationele optimalisatie, AI wordt een integraal onderdeel van de moderne onderneming.

Naarmate de adoptie versnelt, doemt er echter een sluipend risico op, en het is een risico dat bestuursraden en directieteams zich niet kunnen veroorloven om als een uitsluitend technisch probleem af te doen. AI is niet zomaar een innovatietool. Het verandert het cyberrisicolandschap en ondergraaft lang gekoesterde veronderstellingen over beveiliging, toezicht en veerkracht.

Recent onderzoek van 11:11 Systems benadrukt de omvang van dit probleem. In een wereldwijde enquête onder meer dan 800 senior IT-leiders zei bijna driekwart (74%) dat ze geloven dat de integratie van AI in hun organisaties de kwetsbaarheid voor cyberaanvallen zou kunnen vergroten, een mening die door zowel Britse als Europese respondenten in grote mate wordt gedeeld. Dit geeft aan dat ze niet terughoudend zijn om te innoveren, maar dat het steeds meer wordt erkend dat AI het risicogedrag verandert, risico’s versnelt en gemakkelijker verspreidt, waardoor ze voor leiderschapsteams moeilijker te begrijpen en te beheersen worden.

Waarom bestuursraden hieraan aandacht moeten besteden

AI kan de cyberverdediging versterken. Machine‑learningsystemen zijn in staat om afwijkingen snel op te sporen, elementen van incidentrespons te automatiseren en beveiligingsteams te helpen om bedreigingen effectiever te prioriteren. In theorie zou deze functionaliteit de verdedigers moeten bevoordelen.

In de praktijk worden dezelfde technieken ook door aanvallers gebruikt. AI wordt al gebruikt om overtuigendere phishingcampagnes te genereren, verkenning te automatiseren en malware in realtime aan te passen. Europees onderzoek, waaronder studies van ENISA, het EU-agentschap voor cyberbeveiliging, heeft aangetoond dat kwetsbaarheden in elke fase van de AI-levenscyclus kunnen ontstaan, van vroege ontwerpbeslissingen tot implementatie en doorlopend onderhoud. Dit creëert nieuwe aanvalsoppervlakken waarmee veel organisaties in Europa nog steeds moeten leren omgaan.

De implicatie voor besturen is dat AI-risico’s niet langer alleen binnen IT-systemen kunnen worden afgehandeld. Het roept vragen op over naleving, reputatie, operationele continuïteit en waarde op de lange termijn, maar stelt ook de vraag hoe risico’s worden geïdentificeerd, getest en begrepen op bestuursniveau, met name wanneer AI-gestuurde systemen zich gedragen op manieren die ondoorzichtig of moeilijk te voorspellen zijn.

Terwijl de technische risico’s blijven evolueren, zijn er twee organisatiedynamieken die ze moeilijker te beheersen maken.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.

Meer recente berichten

Datalek CJIB na koppelen verkeersovertredingen en strafzaken aan verkeerde personen
Verder lezen
Hoe verbeter je ot-security?
Verder lezen
Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan
Verder lezen
Waarom cybersecurity-awarenesstraining medewerkers in de steek laat
Verder lezen
De FRIA voor AI-systemen komt eraan: bereid u voor
Verder lezen
BIO2: dit verandert voor de informatiebeveiliging bij de overheid
Verder lezen
Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen
Verder lezen
CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT
Verder lezen
Boete voor privacyschending wordt openbaar
Verder lezen
On­ge­con­tro­leer­de ai-hacks: geen cy­be­ra­po­ca­lyps, wel een storm voor ciso’s
Verder lezen