Advocaat van TikTok en Meta wordt voorzitter privacywaakhond AP
Geert Potjewijd wordt per 1 augustus van dit jaar de nieuwe bestuursvoorzitter van de Autoriteit Persoonsgegevens (AP). De voormalig advocaat van onder meer TikTok volgt daarmee Aleid Wolfsen op, die na twee termijnen vertrekt bij AP. Hij heeft de functie tien jaar gehad.
De AP is de onafhankelijke toezichthouder die controleert of organisaties zorgvuldig omgaan met persoonsgegevens van burgers, zoals namen, adressen en burgerservicenummers. Als advocaat bij het Amsterdamse kantoor De Brauw Blackstone Westbroek verdedigde Potjewijd juist jarenlang grote bedrijven tegen massaclaims van actie- en belangengroepen en handhaving door toezichthouders als de AP.
Schadevergoeding
Belangrijke cliënten van Potjewijd waren behalve TikTok ook Meta en Uber. Daarnaast stond hij in 2021 de Amerikaanse techbedrijven Oracle en Salesforce bij. De softwarebedrijven kregen een massaclaim aan de broek omdat zij via cookies heimelijk informatie van grote aantallen Nederlanders zouden hebben verzameld.
Uiteindelijk werd de zaak door de rechtbank van Amsterdam niet-ontvankelijk verklaard, maar het gerechtshof draaide dat later terug. De Hoge Raad moet nu bepalen of de zaak alsnog kan doorgaan.
Twee jaar later verdedigde Potjewijd TikTok en het Chinese moederbedrijf daarvan in een zaak waarin namens vier miljoen Nederlanders geprobeerd werd een schadevergoeding te krijgen wegens privacyschending. Een uitspraak in die zaak is er nog niet.
In totaal was Potjewijd bijna dertig jaar actief bij De Brauw Blackstone Westbroek.
Hoge boetes
In een verklaring prijst AP de ervaring van Potjewijd als advocaat en stelt dat hij “de buitenwereld naar de toezichthouder brengt”. Hij wordt aangesteld voor een periode van vijf jaar, die met nog eens vijf jaar verlengd kan worden.
Verder lezen bij de bron- Niet alleen supermarkten: welke Noord-Hollandse bedrijven zijn kwetsbaar? - 22 oktober 2026
- Iedereen heeft het over de Meta-bril, maar het grootste privacyprobleem zit ergens anders - 21 oktober 2026
- NRC: Defensiebedrijven kwetsbaar voor Russische cyberaanvallen - 21 oktober 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Niet alleen supermarkten: welke Noord-Hollandse bedrijven zijn kwetsbaar? | Verder lezen | |
Iedereen heeft het over de Meta-bril, maar het grootste privacyprobleem zit ergens anders | Verder lezen | |
NRC: Defensiebedrijven kwetsbaar voor Russische cyberaanvallen | Verder lezen | |
Gemeente hoeft niet verder te zoeken naar documenten bij Woo-verzoek | Verder lezen | |
2027 Global Digital Trust Insights: Nederlandse organisaties verschuiven hun prioriteiten op gebied van cybersecurity | Verder lezen | |
Datalek bij TUI: reisorganisatie blijft verantwoordelijk voor klantgegevens | Verder lezen | |
Veelgestelde vragen CSIRT-dienstverlening gemeenten en gemeenschappelijke regelingen | Verder lezen | |
Raad van State waarschuwt voor privacyrisico’s bij nieuwe anti-witwasregels | Verder lezen | |
Onderzoek Alert Online 2026: Nederlanders herkennen phishing, maar handelen niet altijd veilig | Verder lezen | |
Een algoritmeregister vul je niet met beleid | Verder lezen |