Skip to main content

John van den Heuvel: Datalekken vormen een steeds groter risico

Organisaties kunnen nooit honderd procent de garantie geven dat persoonsgegevens veilig zijn, maar ze moeten er wel alles aan doen om privacygevoelige informatie te beschermen. Een nieuwe generatie van criminelen doet er alles aan om deze data in handen te krijgen en vervolgens te verkopen. Bedrijven die getroffen zijn door een datalek, moeten hier open en eerlijk over zijn naar slachtoffers zodat zij zelf actie kunnen ondernemen.

Dat zegt misdaadverslaggever John van den Heuvel in een interview met de Autoriteit Persoonsgegevens.

Van den Heuvel voelde zich niet veilig door datalek bij de GGD

De journalist zegt dat hij al jaren bedreigd wordt door criminelen. Het stokje erbij neergooien is echter geen optie voor hem. Hij zegt zich veilig te voelen door de persoonsbeveiliging die hem omringt. De afgelopen jaren was er echter een moment dat Van den Heuvel zich niet veilig voelde: dat was toen zijn woonadres op het internet te koop werd aangeboden.

Zijn adres was uitgelekt door een grootschalig datalek bij de GGD. Uit onderzoek van RTL Nieuws bleek dat duizenden medewerkers toegang hadden tot persoons en medische gegevens van miljoenen Nederlanders. Doordat de systemen verouderd waren en het autorisatiebeleid niet goed was ingericht, kopieerden enkele werknemers de privegegevens van miljoenen Nederlanders en boden deze te koop aan via Telegram, Snapchat en Wickr.

Volgens de officiele cijfers zijn de gegevens van 1.250 Nederlanders daadwerkelijk verkocht. Stichting Initiatieven Collectieve Acties Massaschade, ICAM, vermoedt echter dat miljoenen Nederlanders de dupe zijn van het datalek bij de GGD. In maart 2023 startte de stichting een massaschadeclaim tegen het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Ze eist een schadevergoeding van zo n 3 miljard euro van het departement.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.

Meer recente berichten

Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen
Verder lezen
CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT
Verder lezen
Boete voor privacyschending wordt openbaar
Verder lezen
On­ge­con­tro­leer­de ai-hacks: geen cy­be­ra­po­ca­lyps, wel een storm voor ciso’s
Verder lezen
AP: grote toename van privacyklachten
Verder lezen
Belastingdienst neemt zelf beheer en onderhoud btw-systeem op zich
Verder lezen
Signalen oppikken en analyseren zonder privacyrisicos
Verder lezen
Wie is eigenaar van cy­ber­weer­baar­heid?
Verder lezen
Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen
Verder lezen
Evaluatie datalek gemeente Epe
Verder lezen