Skip to main content

Zorg ziet AI en voldoende personeel als grootste uitdagingen

In de zorgsector liggen professionals vooral wakker van het aantrekken en behouden van personeel, gevolgd door zorgen over de toepassing en gevolgen van kunstmatige intelligentie (AI). Ook digitale stress en weerstand tegen verandering komen in de zorgsector sterker naar voren dan in andere sectoren. Dat blijkt uit het Future of Work-onderzoek van KPN en Motivaction onder 920 IT- en HR-professionals in zes sectoren. Naast de zorg zijn dit industrie, overheid, financiële dienstverlening, retail en transport & logistiek.

AI en cybersecurity zijn over alle zes sectoren bekeken de belangrijkste zorgen als het gaat om de digitale werkomgeving, aldus het onderzoek Zo vindt 64 procent van alle professionals dat AI zonder duidelijke ethische kaders meer risico’s dan voordelen oplevert. Verder staan werving en behoud van personeel, digitale kennis en het meegaan met de snelle veranderingen hoog op de ranglijst. 85 procent van de ondervraagde professionals pleit voor meer ondersteuning bij het ontwikkelen van digitale vaardigheden van medewerkers.

De top 5 zorgen van organisaties:

  1. AI en de impact op werkgelegenheid.
  2. Digitale veiligheid en cybersecurity.
  3. Personeelstekort en talentbehoud.
  4. Bekwaamheid en kennis van medewerkers.
  5. Snelheid om mee te bewegen met technologische veranderingen.

Vragen over AI

Chantal Vergouw, Raad van Bestuur KPN, stelt dat het gebruik van AI terecht vragen oproept over ethiek, privacy, energieverbruik en werkgelegenheid. De implementatie van AI vraagt dan ook om grote zorgvuldigheid. Tegelijkertijd is AI volgens Vergouw een enorme motor voor innovatie en procesoptimalisatie.

“Het helpt ons om onze klanten nog beter van dienst te zijn, door het sneller opspeuren en verhelpen van storingen of het overnemen van repeterend werk, zodat er meer tijd is voor menselijke interactie en meer ruimte voor empathie en creativiteit. Het gebruik van AI is niet enkel een IT- of HR-project, het is cruciaal dat leiders vanuit een voorbeeldrol actief met AI aan de slag gaan.”

Optimaliseren digitale omgeving

60 procent van de organisaties waar de respondenten actief zijn, werkt actief aan het optimaliseren van de digitale werkomgeving. Dit levert voordelen op zoals hogere productiviteit, betere databeveiliging en meer flexibiliteit. Waar IT-professionals vooral inzetten op technologische vernieuwing en veiligheid, leggen HR-professionals de nadruk op het welzijn en de ontwikkeling van medewerkers.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Waarom mag je browser zoveel informatie doorgeven zonder jouw expliciete toestemming?
Verder lezen
Terugblik cyberincident
Verder lezen
Staatssecretaris: artikel verzamelwet gegevensbescherming niet in werking
Verder lezen
Ai dwingt ons om risico’s opnieuw te definiëren
Verder lezen
EU legt online surveillance door bedrijven onvoldoende aan banden
Verder lezen
Kleine groep gebruikers houdt toegang tot Mythos
Verder lezen
Autoriteit Persoonsgegevens ontvangt veel klachten over camera’s
Verder lezen
AFM: Financiële organisaties moeten grip krijgen op ICT-risico’s en interne controle
Verder lezen
AP controleert vanaf 1 juli registratie scanauto’s in algoritmeregister
Verder lezen
Digitale soe­ve­rei­ni­teit bestaat niet in zwart-wit
Verder lezen