Skip to main content

Datalekken voorkomen in de juridische sector

De juridische sector is gebouwd op één fundamenteel principe: vertrouwen. Cliënten vertrouwen advocaten, notarissen en juridisch adviseurs gevoelige informatie toe, met de verwachting dat deze strikt vertrouwelijk blijft. Tegelijkertijd zijn juridische organisaties vandaag sterker dan ooit afhankelijk van digitale technologie voor dossierbeheer, communicatie, documentopslag en samenwerking. Hoewel digitalisering de efficiëntie aanzienlijk heeft verhoogd, heeft ze ook nieuwe kwetsbaarheden gecreëerd.

Cybercriminelen richten hun pijlen steeds vaker op organisaties die grote hoeveelheden waardevolle gegevens verwerken. Juridische kantoren beschikken over persoonsgegevens, financiële informatie, bedrijfsstrategieën, contracten en vertrouwelijke processtukken. Voor aanvallers vertegenwoordigt deze informatie een hoge marktwaarde. Een enkel beveiligingsincident kan leiden tot financiële verliezen, reputatieschade en zelfs juridische aansprakelijkheid.

De grootste oorzaken van datalekken binnen juridische organisaties

Menselijke fouten blijven een onderschat risico

Ondanks alle technologische innovaties blijft de menselijke factor een van de belangrijkste oorzaken van datalekken. Een medewerker die per ongeluk een vertrouwelijk document naar de verkeerde ontvanger verstuurt, een onbeveiligde USB-stick gebruikt of kiest voor een zwak wachtwoord, kan onbedoeld een ernstig beveiligingsincident veroorzaken.

Daarom is het essentieel om niet alleen te investeren in technologie, maar ook in bewustwording. Regelmatige trainingen en praktische workshops helpen medewerkers risico’s sneller te herkennen en veiliger te werken. Hoe beter werknemers begrijpen welke gevolgen hun handelingen kunnen hebben, hoe kleiner de kans op menselijke fouten.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.

Meer recente berichten

Datalek bij webshop drogisterijketen DA raakt 236.000 klanten
Verder lezen
De digitale perimeter van OT-omgevingen vervaagt sneller dan organisaties beseffen
Verder lezen
Nieuwe toe­zicht­hou­der voor elek­tro­ni­sche pa­ti­ën­ten­dos­siers
Verder lezen
Kabinet trekt honderden miljoenen extra uit voor veiligheid
Verder lezen
Amerikaanse tak van TikTok schikt voor 400 miljoen in kinderprivacyzaak
Verder lezen
Minder DDoS-aanvallen, maar ze worden wel zwaarder en moeilijker te herkennen
Verder lezen
Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten?
Verder lezen
EU Data Act dwingt cloudsector tot transparantie en open deuren
Verder lezen
‘DPIA-vrij­stel­lin­gen voor kleine ondernemers gaan veel te ver’
Verder lezen
NCSC informeert organisaties over gelekte Fortinet-wachtwoorden
Verder lezen