Skip to main content

Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie

Functionarissen Gegevensbescherming (FG’s) binnen de publieke sector krijgen steeds vaker te maken met nieuwe vraagstukken rond algoritmen en digitale innovatie. Terwijl de beschikbare tijd, ondersteuning en budgetten onder druk staan. Dat blijkt uit de FG-enquête 2026 van Centrum Informatiebeveiliging en Privacybescherming (CIP).

Het Centrum Informatiebeveiliging en Privacybescherming (CIP) onderzocht voor de derde keer hoe de FG-rol binnen de publieke sector zich ontwikkelt. Uit de resultaten blijkt dat de FG-rol zich verder professionaliseert. Het aantal FG’s met nevenfuncties is afgenomen. Vrijwel alle FG’s brengen zowel gevraagd als ongevraagd advies uit en richten zich nadrukkelijker op hun wettelijke taken als toezichthouder en adviseur. Tot zover de positieve conclusies uit het onderzoek.

Randvoorwaarden onvoldoende

Tegelijkertijd blijven de randvoorwaarden voor een effectieve invulling van de FG-rol een belangrijk aandachtspunt, concludeert CIP. Een groeiende groep FG’s geeft aan onvoldoende tijd te hebben om hun rol goed te kunnen uitvoeren. Ook signaleren zij een afname van personele ondersteuning en structurele budgetten.

In 2022 gaf 45 procent van de respondenten aan geen eigen ondersteunende medewerkers te hebben. In 2026 blijkt dat aandeel verder te zijn toegenomen tot 50 procent. In 2026 geeft 57 procent van de respondenten aan geen eigen budget te hebben. Dat is minder dan in 2022 (65 procent), maar meer dan in 2018 (42 procent). 30 procent krijgt budget op projectbasis.

Minder steun van directie

Hoewel een deel van de FG’s voldoende steun ervaart vanuit de directie, geldt dat niet voor iedereen.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Wat bestuurders moeten weten over cyberrisico’s
Sinds 15 augustus 2026 is het college wettelijk eindverantwoordelijk voor cyberveiligheid en moeten bestuurders een training volgen. Wat moeten zij weten, en hoe breng je als CISO het bestuur in positie? Wij geven zes concrete handvatten.
De AVG vraagt meer dan goede bedoelingen: aantoonbaarheid in de praktijk
Zorgvuldig werken met persoonsgegevens is onder de AVG niet genoeg. Je moet ook kunnen laten zien welke keuzes je hebt gemaakt, welke maatregelen daarbij horen en wie waarvoor verantwoordelijk is.
Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.

Meer recente berichten

Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie
Verder lezen
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’
Verder lezen
‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’
Verder lezen
Bezuiniging op AP verzwakt pri­va­cy­toe­zicht
Verder lezen
ISO-normen gratis beschikbaar voor overheden
Verder lezen
Overwinning na klacht Consumentenbond: enorme boete voor Google
Verder lezen
Gemeenten leunen steeds zwaarder op SaaS, softwarekosten lopen op
Verder lezen
Helft Nederlandse werknemers gebruikt privé AI-accounts voor werk
Verder lezen
Problemen bij ziekenhuizen met Citrix, patiënten kunnen dossier niet inzien
Verder lezen
AP waarschuwt gebruikers camerabrillen dat filmen van anderen vrijwel altijd verboden is
Verder lezen