Skip to main content

Algemene Rekenkamer zet hackers in bij onderzoek

Voor het eerst in haar lange geschiedenis heeft de Algemene Rekenkamer begin 2019 hackers ingezet bij een onderzoek. De hackers zijn ingezet bij: Digitale dijkverzwaring: cybersecurity en vitale waterwerken.

Het testen van de cybersecurity van vitale waterwerken bestond uit een mengeling van traditionele methoden (gesprekken voeren en stukken bestuderen) en in de praktijk toetsen met hulp van ethische hackers. Is dat voor herhaling vatbaar?

Onderzoeker Christiaan Luteijn: “Deze voor de Algemene Rekenkamer nieuwe manier van werken is zeker voor herhaling vatbaar. We hebben veel geleerd wat we kunnen gebruiken in volgende onderzoeken naar cybersecurity en informatiebeveiliging. Van het zoeken naar een partij met de juiste kennis en kunde tot de praktische uitvoering van de verschillende testen.”

Ruimte en vertrouwen

“Persoonlijk heb ik ook veel geleerd”, vertelt Luteijn. “De onderzoekers in ons team waren elk verantwoordelijk voor een deelonderwerp. Ik werk pas een jaar bij de Algemene Rekenkamer en kreeg meteen de ruimte en het vertrouwen om zelf invulling te geven aan ‘mijn’ deelonderwerp: detectie van cyberaanvallen. Tegelijk kon ik waar nodig terugvallen op ervaren onderzoekers binnen het team. Ik vond het bovendien heel eervol dat ik, hoewel dit mijn eerste onderzoek was voor de Algemene Rekenkamer, aan tafel zat bij de minister van Infrastructuur en Waterstaat (IenW) voor de presentatie van het onderzoeksrapport en dat ik de briefing voor de vaste Kamercommissie in de Tweede Kamer mocht doen.”

IT-onderzoeker

De Algemene Rekenkamer wil onderzoek doen dat past in deze tijd. Dat vertaalt zich in de onderwerpkeuze (IT, innovatiebeleid en cybersecurity) en in de methoden (data, inzet van ethische hackers etc.). Voor Christiaan Luteijn was dat precies de reden om te solliciteren bij de Algemene Rekenkamer: “Ik heb Informatiekunde gestudeerd aan de UvA en altijd gewerkt op het snijvlak van organisatiekunde en IT, vooral binnen de overheid. Onderzoek doen vond ik altijd al een interessant onderdeel van mijn werk; ik heb dan ook meteen gereageerd toen ik hoorde dat de Algemene Rekenkamer IT-onderzoekers zocht.”

Industriële automatisering

De Nederlandse waterwerken zijn in de vorige eeuw geautomatiseerd met industriële automatisering: computers toegespitst op één specifieke taak. Deze computers zijn op enig moment met elkaar verbonden in netwerken om bijvoorbeeld een sluis op afstand te kunnen bedienen of het waterpeil te checken. Daarmee zijn deze systemen, opgezet in een tijd dat cybersecurity nauwelijks rol speelde, kwetsbaar geworden voor aanvallen van buitenaf.

IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen
Verder lezen
Evaluatie datalek gemeente Epe
Verder lezen
Waarom informatiebeveiliging nooit af is
Verder lezen
De Cloud Act en digitale soe­ve­rei­ni­teit ontrafelt
Verder lezen
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop
Verder lezen
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3
Verder lezen
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug
Verder lezen
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast
Verder lezen
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is
Verder lezen
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek
Verder lezen