Skip to main content

Verborgen privacygevaren

De Wet open overheid (Woo), nu nog ter besluitvorming bij de Eerste Kamer, verplicht overheids­organisaties om nog voor veel meer documenten actief openbaar te gaan maken dan er nu reeds worden gepubliceerd. De risico’s die dat kan inhouden voor de privacy van burgers zijn nauwelijks onderkend en nog lang niet afdoende geadresseerd. Recent onderzoek is een wake-up call voor de gevaren die ons mogelijk bedreigen.

Over dat onderzoek straks meer, maar eerst neem ik u even mee naar Helsinki, waar ik eerder deze maand een seminar bezocht over het ‘pseudonimiseren’ van rechterlijke uitspraken bij omvangrijke publicatie daarvan op internet. Al eerder schreef ik de massale publicatie van rechterlijke uitspraken niet zo’n goed idee te vinden, en verwonderde ik mij over de vreemde consequenties waar dat toe kan leiden.

Maar enfin, kennelijk ben ik een roepende in de woestijn; in steeds meer landen denkt men dat burgers er blij van worden als onder het mom van ‘transparantie’ miljoenen rechterlijke uitspraken over ze worden uitgestort. Gelukkig is er wel het besef dat die uitspraken eerst moeten worden ‘gepseudonimiseerd’, de AVG-term voor ‘geanonimiseerd’. Nu is het met de hand verwijderen van persoonsgegevens uit miljoenen uitspraken nogal bewerkelijk, dus daar wordt slimme technologie voor ontwikkeld. In Helsinki werd verslag gedaan van de resultaten die daarmee in verschillende landen worden bereikt. Ik zal meteen toegeven dat de voortgang die werd getoond best indrukwekkend was. Vooral combinaties van verschillende technologieën halen al snel een score van boven 95 procent. Handmatige nacontrole hoeft dan weinig tijd te kosten.

Probleem opgelost, toch? Informatici bouwen met slimme algoritmes een stevige muur voor de bescherming van persoonlijke data, en dat moet ook wel, want anders dan op Instagram en Facebook komen in rechterlijke uitspraken meestal niet je leukste karaktertrekjes aan de orde. Maar beveiligingsmuren in de IT zijn zo sterk als de kleinste gaatjes, en voor het vinden van die gaatjes hebben we hackers. En die hackers hebben slecht nieuws voor wie hoopt dat haar of zijn gegevens bij de rechtspraak wel veilig zijn.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Ransomware bij een leverancier – waarom wachten geen strategie is
Een ransomware-incident bij een leverancier kan de gemeentelijke dienstverlening direct raken, juist omdat overzicht, contractmanagement en voorbereiding vaak onvoldoende zijn ingericht. Door inzicht te hebben in leveranciers, duidelijke afspraken te maken en ook organisatorisch na te denken over handelingsperspectief, voorkom je dat de gemeente bij een incident in een afwachtende slachtofferrol belandt.
Onzichtbare AI in systemen: privacyrisico’s voor gemeenten
In deze blog leggen we uit hoe AI ongemerkt gemeentelijke software binnendringt, waarom dit een privacyrisico vormt en hoe je hier als gemeente grip op houdt.
Het belang van de Management Review binnen het ISMS
Een ISMS is geen tool die je even aanzet en afvinkt. Het is een continu proces waarin je risico’s beheerst, maatregelen borgt en blijft verbeteren. En in dat proces is één moment echt cruciaal: de management review. In deze blog leg ik uit wat dit inhoudt, waarom het zo belangrijk is en hoe je het als gemeente maximaal benut.

Meer recente berichten

Het nieuwe ransomwarehandboek: ai-gestuurde afpersing en data-first-aanvallen
Verder lezen
Privacy First hekelt voorstel om UBO-register openbaar te maken
Verder lezen
Is de AWS European Sovereign Cloud soeverein genoeg?
Verder lezen
Grote Limburgse ziekenhuizen realistisch over dreiging van cybercriminaliteit: Je kan het risico nooit helemaal wegwerken
Verder lezen
‘SVB niet afhankelijk van cloud voor primair proces’
Verder lezen
Nederlandse cyberweerbaarheid aan vele kanten onder druk
Verder lezen
Toyota aangeklaagd door bestuurder na explosieve stijging verzekeringspremie door gedeelde rijdata
Verder lezen
Slachtoffer bankhelpdeskfraude krijgt 84.000 euro schade niet vergoed
Verder lezen
Beveiligingsexpert waarschuwt: overheden bespioneren ons met AI
Verder lezen
Veilige ITAD: verantwoord afscheid nemen van afgeschreven IT-middelen
Verder lezen