Skip to main content

Het corona paspoort lijkt onvermijdelijk, maar wat stelt het voor?

De Middellandse –Zee lobby lijkt te zijn geslaagd. Het Corona paspoort komt er naar alle waarschijnlijkheid voor alle Europeanen. Er blijft nog wel onzekerheid over de wijze hoe het zogenaamde ‘groene’ certificaat de lading dekt.

Op 17 maart heeft de Europese Commissie een voorstel gedaan voor een Europese Verordening voor een digitaal ‘groen’ certificaat gebaseerd op artikel 21 Verdrag van de Europese Unie en artikel 41 van het Europese Handvest aangaande het veilige vrij verkeer van personen zonder grenscontroles. Het betreft hier dus een verordening, dwingend voor alle Lidstaten en directe werking voor alle Europese burgers. Met dit certificaat zou vanaf juni binnen de EU het vrije verkeer tijdens de COVID-19-pandemie mogelijk moeten zijn zonder testen of nadere controles. Als de veiligheid gegarandeerd wordt is er immers geen enkele reden om het vrije verkeer te belemmeren (1).

Het positieve aspect is dat in dit voorstel het Digitaal paspoort niet alleen een bewijs dat een persoon is ingeënt tegen COVID-19, maar ook degenen die een negatief testresultaat hebben gekregen of hersteld is van COVID-19. Het certificaat zal gratis beschikbaar zijn, digitaal of op papier. Het bevat een QR-code om de veiligheid en authenticiteit van het certificaat te garanderen. De Commissie geeft verder aan dat er een zogenaamde gateway zal worden gebouwd om ervoor te zorgen dat alle certificaten in de hele EU kunnen worden geverifieerd en de lidstaten hierdoor worden ondersteund bij de technische implementatie van certificaten. Onzeker punt is dat de lidstaten verantwoordelijk blijven om zelf te beslissen op welke wijze van de volksgezondheidsbeperkingen voor reizigers kan worden afgezien.

Persoonsgegevens

Dat betekent dat de bedoeling van de Verordening, namelijk het harmoniseren van vrijstellingsbewijzen om te reizen tijdens Coronatijd en het vermijden van fraude en misbruik toch weer enigszins onderuit wordt gehaald als de inhoud en de mogelijkheden van het certificaat per land kan variëren.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.

Meer recente berichten

Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen
Verder lezen
CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT
Verder lezen
Boete voor privacyschending wordt openbaar
Verder lezen
On­ge­con­tro­leer­de ai-hacks: geen cy­be­ra­po­ca­lyps, wel een storm voor ciso’s
Verder lezen
AP: grote toename van privacyklachten
Verder lezen
Belastingdienst neemt zelf beheer en onderhoud btw-systeem op zich
Verder lezen
Signalen oppikken en analyseren zonder privacyrisicos
Verder lezen
Wie is eigenaar van cy­ber­weer­baar­heid?
Verder lezen
Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen
Verder lezen
Evaluatie datalek gemeente Epe
Verder lezen