Digitale identiteit als Nederlandse troefkaart in Europa
De Europese Commissie stelt een nieuwe Europese digitale identiteit voor. Die identiteit is een essentieel onderdeel van de eigen digitale autonomie, om te voorkomen dat we hier straks moeten kiezen tussen inloggen met AppleID of met WeChat. Dit voorstel van de Commissie biedt unieke kansen voor Nederland, want wij hebben al precies wat de Commissie wil, namelijk de IRMA app.
Op 3 juni publiceerde de Europese commissie een voorstel voor een Europese Digitale Identiteit. Deze identiteit krijgt de vorm van een wallet app, waarin Europese burgers attributen over zichzelf kunnen verzamelen, die dan in heel Europa bruikbaar zijn. Het gaat onder andere om je naam, geboortedatum, opleiding, rijbewijs, gezinssituatie, vertegenwoordiging. Dit Europese initiatief moet een impuls geven aan de digitale economische activiteiten in Europa door het bieden van zekerheid bij digitale transacties, via authenticatie en digitale ondertekening. De eigen plannen moeten de Europese digitale autonomie versterken, techkolonialisme vermijden, en empowerment van burgers bewerkstelligen.
Voor degene die de ontwikkelingen op het gebied van digitale identiteit volgt is het duidelijk: de Europese Commissie heeft het gedachtengoed geadopteerd waarop de Nederlandse IRMA app (irma.app) gebaseerd is. IRMA is precies zo’n wallet app als de EU wil, waarin de gebruiker attributen van zichzelf verzamelt, uit betrouwbare bronnen, die vervolgens door de gebruiker zelf in verschillende combinaties getoond kunnen worden (selective disclosure), voor authenticatie en ondertekening. Inderdaad, het Europese eID voorstel is bedoeld als modernisering van het bestaande eIDAS kader, dat onder ander verschillende zekerheidsnivo’s vastlegt voor inloggen en ondertekening. Vanuit IRMA is uitgebreide input geleverd voor de eIDAS-vernieuwing, via presentaties en documentatie.
Verder lezen bij de bron- Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen - 6 juli 2026
- Evaluatie datalek gemeente Epe - 3 juli 2026
- Waarom informatiebeveiliging nooit af is - 3 juli 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen | Verder lezen | |
Evaluatie datalek gemeente Epe | Verder lezen | |
Waarom informatiebeveiliging nooit af is | Verder lezen | |
De Cloud Act en digitale soevereiniteit ontrafelt | Verder lezen | |
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop | Verder lezen | |
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3 | Verder lezen | |
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug | Verder lezen | |
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast | Verder lezen | |
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is | Verder lezen | |
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek | Verder lezen |