Skip to main content

Handreiking: open standaarden bij aanschaf ICT

Voldoen aan het pas toe of leg uit beleid is de verantwoordelijkheid van de opdrachtgever of budgethouder onder wiens mandaat een ICT aanschaf plaatsvindt. Het ligt echter op de weg van de inkoopadviseur om de opdrachtgever zo nodig te wijzen op het bestaan van het pas toe of leg uit beleid en het gesprek hierover te beginnen zodra sprake is van een ICT aanbesteding van 50.000 Euro of meer.

Deze handreiking heeft het doel om dit gesprek te stimuleren. Door het belang van de pas toe of leg uit standaarden te benadrukken, het kiezen voor de juiste standaarden in een specifiek geval makkelijker te maken, voorbeelden te geven voor bestekteksten en uitleg te geven over hoe gemotiveerd uitgelegd moet worden bij het achterwege laten van standaarden.

1. Open standaarden

De openheid van standaarden zorgt voor leveranciersonafhankelijkheid, naast interoperabiliteit. Afhankelijk van de aard van de standaard, kunnen open standaarden zorgen voor veiligheid in het digitale verkeer, goede vindbaarheid, toegankelijkheid en (her)gebruik van data.

Kenmerken van open standaarden zijn:

  1. dat er geen hindernissen zijn om de inhoud van de afspraken te kennen (laagdrempelig beschikbare documentatie)
  2. dat de afspraken vervolgens vrij (her)bruikbaar zijn omdat geen intellectuele eigendomsrechten dit beperken
  3. dat een ieder inspraak kan hebben op de inrichting van de standaard
  4. en hiervoor terecht kan bij een onafhankelijke en duurzaam ingerichte non-profit beheerorganisatie van de standaard.

NB: Open standaarden worden vaak in een adem genoemd met open source. Hoewel open standaarden en open source elkaar kunnen versterken als het gaat om goede ICT te gebruiken in de publieke ruimte, zijn het toch ook twee verschillende dingen. Open standaarden gaan over koppelvlakken die iedere ICT leverancier kan inbouwen. Open source software betreft software waarbij de broncode voor iedereen beschikbaar is. Open standaarden kunnen zowel in open source software als in gesloten software geimplementeerd zijn.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Informatiebeveiliging is geen ICT-feestje
Informatiebeveiliging wordt zichtbaar via MFA, logging, back-ups en pentests. Maar de risico’s die er echt toe doen ontstaan in inkoop, procesinrichting, gegevensdeling en bestuurlijke prioriteiten. Erna Havinga over hoe je daar het goede gesprek over voert.
De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.

Meer recente berichten

‘Jonge juristen gebruiken vaker AI, maar ervaren collega’s zijn kritischer’
Verder lezen
Ondernemers Waadhoeke praten tijdens nazomerborrel over cyberveiligheid
Verder lezen
Be­las­ting­dienst mag bijzondere gegevens gebruiken voor dis­cri­mi­na­tie­con­tro­le
Verder lezen
Duizenden organisaties nog niet klaar voor nieuwe cyberwet, vakbeurs Cybersec Netherlands in teken van digitale weerbaarheid
Verder lezen
Datalek CJIB na koppelen verkeersovertredingen en strafzaken aan verkeerde personen
Verder lezen
Hoe verbeter je ot-security?
Verder lezen
Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan
Verder lezen
Waarom cybersecurity-awarenesstraining medewerkers in de steek laat
Verder lezen
De FRIA voor AI-systemen komt eraan: bereid u voor
Verder lezen
BIO2: dit verandert voor de informatiebeveiliging bij de overheid
Verder lezen