Skip to main content

Superscience: privacy moeilijk? Een mythe!

Voor de ondermijning of zelfs teloorgang van privacy wordt technologie veelal als hoofdschuldige aangewezen. Opkomst, opzet en inzet van informatie en communicatietechnologie heeft flinke gevolgen voor persoonlijke en gevoelige gegevens. Behoud en bescherming van privacy staan onder zware druk, ook omdat privacy als moeilijk wordt gezien. Maar dat is een mythe, weet dr. Jaap Henk Hoepman te vertellen.

Het heeft nogal wat vertraging opgelopen tijdens de coronacrisis, maar de spirituele opvolger van Het Blauwe Boekje (uit 2018) is enkele maanden geleden verschenen. Auteur en universitair hoofddocent Hoepman heeft in zijn eerdere publicatie privacyontwerpstrategieen uiteengezet voor organisaties – bedrijven en overheden – die persoonsgegevens verwerken. Ontwerpers, bouwers en beheerders van systemen die zulke (gevoelige) data verwerken, waren toen de doelgroep.

Zelfhulpboek?

Met zijn nieuwste boekwerk lijkt hij een hele andere doelgroep en toon aan te slaan. Na het gewichtig klinkende Privacyontwerpstrategieen. Het Blauwe Boekje van vier jaar terug is eind vorig jaar Privacy Is Hard and Seven Other Myths verschenen. Een tegendraads betiteld werk, schijnbaar voor een lezerspubliek dat zelfhulpboeken wil. Maar de SEO-schijn van die trekkende titel bedriegt, het gaat wel degelijk serieus over privacy en hoe dat te realiseren. Antwoord: door middel van zorgvuldig ontwerp.

Privacy is ten onrechte dood verklaard en dat privacy realiseren moeilijk zou zijn, is een mythe, betoogt Hoepman in zijn Engelstalige publicatie. Hij kon geen Nederlandse uitgever met interesse vinden, ondanks alle belangstelling voor privacy en het feit dat het snijvlak van privacy en technologie een heel actueel en toekomstgericht thema is.

Hoepman is er echter al jaren mee bezig. De kiem voor zijn kritische maar toch ook optimistische beschouwing van het pijnpunt privacy is lang geleden al gelegd. Door brede interesse, vervangende dienstplicht, rare omzwervingen en toeval. Ik heb ontzettend veel mazzel gehad, vertelt hij aan AG Connect.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

De Cloud Act en digitale soe­ve­rei­ni­teit ontrafelt
Verder lezen
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop
Verder lezen
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3
Verder lezen
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug
Verder lezen
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast
Verder lezen
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is
Verder lezen
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek
Verder lezen
Gelderland doet lang over het opvolgen van aanbevelingen
Verder lezen
Waarom mag je browser zoveel informatie doorgeven zonder jouw expliciete toestemming?
Verder lezen
Terugblik cyberincident
Verder lezen