Superscience: privacy moeilijk? Een mythe!
Voor de ondermijning of zelfs teloorgang van privacy wordt technologie veelal als hoofdschuldige aangewezen. Opkomst, opzet en inzet van informatie en communicatietechnologie heeft flinke gevolgen voor persoonlijke en gevoelige gegevens. Behoud en bescherming van privacy staan onder zware druk, ook omdat privacy als moeilijk wordt gezien. Maar dat is een mythe, weet dr. Jaap Henk Hoepman te vertellen.
Het heeft nogal wat vertraging opgelopen tijdens de coronacrisis, maar de spirituele opvolger van Het Blauwe Boekje (uit 2018) is enkele maanden geleden verschenen. Auteur en universitair hoofddocent Hoepman heeft in zijn eerdere publicatie privacyontwerpstrategieen uiteengezet voor organisaties – bedrijven en overheden – die persoonsgegevens verwerken. Ontwerpers, bouwers en beheerders van systemen die zulke (gevoelige) data verwerken, waren toen de doelgroep.
Zelfhulpboek?
Met zijn nieuwste boekwerk lijkt hij een hele andere doelgroep en toon aan te slaan. Na het gewichtig klinkende Privacyontwerpstrategieen. Het Blauwe Boekje van vier jaar terug is eind vorig jaar Privacy Is Hard and Seven Other Myths verschenen. Een tegendraads betiteld werk, schijnbaar voor een lezerspubliek dat zelfhulpboeken wil. Maar de SEO-schijn van die trekkende titel bedriegt, het gaat wel degelijk serieus over privacy en hoe dat te realiseren. Antwoord: door middel van zorgvuldig ontwerp.
Privacy is ten onrechte dood verklaard en dat privacy realiseren moeilijk zou zijn, is een mythe, betoogt Hoepman in zijn Engelstalige publicatie. Hij kon geen Nederlandse uitgever met interesse vinden, ondanks alle belangstelling voor privacy en het feit dat het snijvlak van privacy en technologie een heel actueel en toekomstgericht thema is.
Hoepman is er echter al jaren mee bezig. De kiem voor zijn kritische maar toch ook optimistische beschouwing van het pijnpunt privacy is lang geleden al gelegd. Door brede interesse, vervangende dienstplicht, rare omzwervingen en toeval. Ik heb ontzettend veel mazzel gehad, vertelt hij aan AG Connect.
Verder lezen bij de bron- ‘Jonge juristen gebruiken vaker AI, maar ervaren collega’s zijn kritischer’ - 11 september 2026
- Ondernemers Waadhoeke praten tijdens nazomerborrel over cyberveiligheid - 11 september 2026
- Belastingdienst mag bijzondere gegevens gebruiken voor discriminatiecontrole - 10 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
‘Jonge juristen gebruiken vaker AI, maar ervaren collega’s zijn kritischer’ | Verder lezen | |
Ondernemers Waadhoeke praten tijdens nazomerborrel over cyberveiligheid | Verder lezen | |
Belastingdienst mag bijzondere gegevens gebruiken voor discriminatiecontrole | Verder lezen | |
Duizenden organisaties nog niet klaar voor nieuwe cyberwet, vakbeurs Cybersec Netherlands in teken van digitale weerbaarheid | Verder lezen | |
Datalek CJIB na koppelen verkeersovertredingen en strafzaken aan verkeerde personen | Verder lezen | |
Hoe verbeter je ot-security? | Verder lezen | |
Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan | Verder lezen | |
Waarom cybersecurity-awarenesstraining medewerkers in de steek laat | Verder lezen | |
De FRIA voor AI-systemen komt eraan: bereid u voor | Verder lezen | |
BIO2: dit verandert voor de informatiebeveiliging bij de overheid | Verder lezen |