Een cyberaanval in het nieuws: een stappenplan voor elke ict-manager
In dit artikel geeft adviseur Security Eward Driehuis een stappenplan om snel te schakelen bij vraagstukken rond cyberaanvallen. Eward schreef dit artikel speciaal voor ict managers van middelgrote en kleinere teams.
Het is maandagochtend, half negen. Je ziet dat de CEO je heeft proberen te bellen. Je belt terug en de ze vraagt: Wat moeten we doen? Ik lees in het nieuws dat er een grote hack is geweest bij een organisatie. Zelf wist je hier nog niks vanaf. Je googlet snel het nieuwsartikel en ziet dat het inderdaad een flinke hack is.
Maar wat nu: alle werkzaamheden laten vallen en je focussen op de vraag van de directeur? Je wilt natuurlijk goed voorbereid zijn op een cyberaanval. Aan de andere kant: je wilt ook werken aan de lange termijn ict-strategie. Oftewel, hoe ga je om met nieuwsberichten over cyberaanvallen?
Ik schrijf deze blogpost speciaal voor ict-managers van middelgrote en kleinere ict-teams. Je vindt hierin een praktisch stappenplan om snel te schakelen bij vraagstukken rond cyberaanvallen.
Kijktip: bekijk deze webinar over hoe je omgaat met cyberaanvallen.
Ik hoor vanuit de praktijk vaak dat ict-managers met deze vragen te maken hebben. Voor kleinere organisaties kunnen dit soort vragen onbedoeld ontwrichtend werken. Het overgrote gedeelte van de berichtgeving over security-aanvallen is niet relevant voor organisaties. Maar je weet het nooit zeker. Dit stappenplan helpt je om op een efficiente manier het risico en de impact van de aanval in te schatten. Zo kun je de CEO op de hoogte brengen, maar tegelijkertijd werken aan je lange termijn ict-strategie.
Bij dit stappenplan gaan we uit van twee scenario s:
- scenario A: er is een aanval
- scenario B: er is een kwetsbaarheid.
- Onderzoek Alert Online 2026: Nederlanders herkennen phishing, maar handelen niet altijd veilig - 16 oktober 2026
- Een algoritmeregister vul je niet met beleid - 15 oktober 2026
- Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur - 15 oktober 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Onderzoek Alert Online 2026: Nederlanders herkennen phishing, maar handelen niet altijd veilig | Verder lezen | |
Een algoritmeregister vul je niet met beleid | Verder lezen | |
Nederlandse CISO is verantwoordelijk, maar zit niet aan het stuur | Verder lezen | |
AP zet volgende stap in toezicht op AI | Verder lezen | |
AI hackt website van de Australische overheid | Verder lezen | |
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie | Verder lezen | |
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’ | Verder lezen | |
‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’ | Verder lezen | |
Bezuiniging op AP verzwakt privacytoezicht | Verder lezen | |
ISO-normen gratis beschikbaar voor overheden | Verder lezen |