IBD helpt gemeenten bij risico s van AI
De Informatiebeveiligingsdienst voor gemeenten, IBD, van de Vereniging Nederlandse Gemeenten, VNG, heeft een handreiking AI gepubliceerd. Met het document krijgen gemeenten onder meer een overzicht over de risico s van AI en geschikte maatregelen die ze kunnen nemen.
Het 13 pagina s tellend document is met name bedoeld voor de functionaris gegevensbescherming, FG, en de privacy officer, PO. AI en algoritmen bieden gemeenten mogelijkheden om diensten te optimaliseren, efficienter te werken, en maatschappelijke uitdagingen aan te pakken. Om de risico s te beheersen is het essentieel dat gemeenten proactief handelen en passende maatregelen nemen, schrijft de IBD.
Opsporen van fraude
In het document worden diverse voorbeelden geschetst van AI toepassingen voor gemeenten, waaronder chatbots om burgers te woord te staan, geautomatiseerde systemen voor het verwerken van vergunningsaanvragen, data analyse voor stadsplanning en verkeersbeheer, voorspellingen voor wateroverlast en criminaliteitspatronen. Ook wordt AI voor slim energieverbruik en het opsporen van fraude genoemd, waar de overheid in het verleden diverse keren mee de mist in ging. Algoritmen kunnen worden ingezet om verdachte patronen te identificeren en fraude in bijvoorbeeld belastingaangiften of sociale voorzieningen op te sporen.
Verder lezen bij de bron- ‘Jonge juristen gebruiken vaker AI, maar ervaren collega’s zijn kritischer’ - 11 september 2026
- Ondernemers Waadhoeke praten tijdens nazomerborrel over cyberveiligheid - 11 september 2026
- Belastingdienst mag bijzondere gegevens gebruiken voor discriminatiecontrole - 10 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
‘Jonge juristen gebruiken vaker AI, maar ervaren collega’s zijn kritischer’ | Verder lezen | |
Ondernemers Waadhoeke praten tijdens nazomerborrel over cyberveiligheid | Verder lezen | |
Belastingdienst mag bijzondere gegevens gebruiken voor discriminatiecontrole | Verder lezen | |
Duizenden organisaties nog niet klaar voor nieuwe cyberwet, vakbeurs Cybersec Netherlands in teken van digitale weerbaarheid | Verder lezen | |
Datalek CJIB na koppelen verkeersovertredingen en strafzaken aan verkeerde personen | Verder lezen | |
Hoe verbeter je ot-security? | Verder lezen | |
Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan | Verder lezen | |
Waarom cybersecurity-awarenesstraining medewerkers in de steek laat | Verder lezen | |
De FRIA voor AI-systemen komt eraan: bereid u voor | Verder lezen | |
BIO2: dit verandert voor de informatiebeveiliging bij de overheid | Verder lezen |