Skip to main content

Verordening artificiele intelligentie: Raad en Parlement bereiken akkoord over allereerste regels voor AI ter wereld

| IB&P |

Na een 3 dagen durende gespreksmarathon hebben de Raad en het Europees Parlement een voorlopig akkoord bereikt over het voorstel voor geharmoniseerde regels voor artificiele intelligentie, AI, de zogeheten verordening artificiele intelligentie. Deze verordening moet ervoor zorgen dat in Europa verkochte en gebruikte AI systemen veilig zijn en in overeenstemming met de grondrechten en de waarden van de EU. Dit baanbrekende voorstel heeft ook tot doel de AI investeringen en innovatie in Europa te stimuleren.

Dit is een historische prestatie en een enorme mijlpaal op weg naar de toekomst! Met dit akkoord wordt een wereldwijde uitdaging in een snel veranderende technologische omgeving stevig aangepakt, en dat op een onderwerp dat van cruciaal belang is voor de toekomst van onze samenlevingen en economieën. Het is ons gelukt een uiterst delicaat evenwicht te bewaren: innovatie en het gebruik van artificiële intelligentie in heel Europa stimuleren en tegelijkertijd de grondrechten van onze burgers volledig eerbiedigen.

De AI verordening is een stuk vlaggenschipwetgeving dat de ontwikkeling en toepassing van veilige en legale AI op de eengemaakte markt door zowel particuliere als publieke actoren kan bevorderen. De hoofdgedachte is om AI te reguleren omdat het de samenleving mogelijk kan schaden. Er is daarom gekozen voor een risicogebaseerde aanpak: hoe hoger het risico, hoe strenger de regels. Het is het eerste stuk wetgeving ter wereld in zijn soort en kan zo wereldwijd de norm voor AI regelgeving worden, net als de AVG. Het helpt daarmee de Europese benadering van technologieregelgeving op het wereldtoneel te bevorderen.

De belangrijkste elementen van het voorlopige akkoord

Dit zijn de belangrijkste nieuwe elementen van het voorlopige akkoord in vergelijking met het oorspronkelijke Commissievoorstel:

  • regels voor AI modellen voor algemene doeleinden met een hoge impact die in de toekomst tot systeemrisico s kunnen leiden, alsook voor AI systemen met een hoog risico
  • een herzien governancesysteem met enkele handhavingsbevoegdheden op EU niveau
  • uitbreiding van de lijst van verboden, maar met de mogelijkheid voor rechtshandhavingsinstanties om in openbare ruimten gebruik te maken van biometrische identificatie op afstand, voorzien van waarborgen
  • betere bescherming van rechten door exploitanten van AI systemen met een hoog risico te verplichten om voordat zij een AI systeem in gebruik nemen een beoordeling van de effecten op de grondrechten uit te voeren

Meer concreet heeft het voorlopige akkoord betrekking op de volgende aspecten:

Definities en toepassingsgebied

Om ervoor te zorgen dat de definitie van wat een AI systeem is voldoende duidelijke criteria bevat om AI te onderscheiden van eenvoudigere softwaresystemen, brengt het compromisakkoord de definitie in overeenstemming met de door de OESO voorgestelde aanpak.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen
Verder lezen
Evaluatie datalek gemeente Epe
Verder lezen
Waarom informatiebeveiliging nooit af is
Verder lezen
De Cloud Act en digitale soe­ve­rei­ni­teit ontrafelt
Verder lezen
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop
Verder lezen
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3
Verder lezen
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug
Verder lezen
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast
Verder lezen
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is
Verder lezen
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek
Verder lezen