Global Encryption Coalition slaat alarm over Belgisch voorstel chatcontrole
De Global Encryption Coalition, een coalitie die uit meer van vierhonderd organisaties bestaat die zich inzet voor het promoten en beschermen van encryptie waar het onder druk staat, slaat in een open brief alarm over het Belgisch voorstel voor chatcontrole, waarbij chatberichten die burgers willen versturen eerst worden gecontroleerd.
Begin 2022 kwam de Europese Commissie met een voorstel om alle chatberichten en ander verkeer van burgers te inspecteren. In het geval van end to end versleutelde chatdiensten zou dit via client side scanning moeten plaatsvinden, waarbij alle berichten van alle burgers worden gecontroleerd, ongeacht of die ergens van worden verdacht.
Europese wetgeving vindt plaats via een trialoog, waarbij de Europese Commissie, het Europees Parlement en de Raad van Ministers onderhandelen over wetgevende voorstellen. Het Europees Parlement zag het voorstel van de Europese Commissie niet zitten en kwam met een eigen voorstel, waar nog steeds kritiek op is, maar wat end to end versleutelde diensten uitzondert.
De Raad heeft nog geen positie ingenomen, omdat een aantal EU landen het niet eens is met gedane voorstellen. Op dit moment is Belgie EU voorzitter en het land kwam onlangs met een nieuw voorstel. Gebruikers moeten zelf akkoord gaan met de chatcontrole. Gaan ze niet akkoord, dan kunnen ze geen foto s, video s en url s meer versturen.
Verder lezen bij de bron- Bezuiniging op AP verzwakt privacytoezicht - 9 oktober 2026
- ISO-normen gratis beschikbaar voor overheden - 9 oktober 2026
- Overwinning na klacht Consumentenbond: enorme boete voor Google - 8 oktober 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Bezuiniging op AP verzwakt privacytoezicht | Verder lezen | |
ISO-normen gratis beschikbaar voor overheden | Verder lezen | |
Overwinning na klacht Consumentenbond: enorme boete voor Google | Verder lezen | |
Gemeenten leunen steeds zwaarder op SaaS, softwarekosten lopen op | Verder lezen | |
Helft Nederlandse werknemers gebruikt privé AI-accounts voor werk | Verder lezen | |
Problemen bij ziekenhuizen met Citrix, patiënten kunnen dossier niet inzien | Verder lezen | |
AP waarschuwt gebruikers camerabrillen dat filmen van anderen vrijwel altijd verboden is | Verder lezen | |
Van der Burg: ‘Te weinig capaciteit om IT-contracten overheid inzichtelijk te maken’ | Verder lezen | |
Advies van de AP aan WordPress-gebruikers die getroffen zijn door datalek | Verder lezen | |
De Cyberbeveiligingswet en NEN7510: waarom ketenverantwoordelijkheid straks niet meer vrijblijvend is | Verder lezen |