Defensie heeft te weinig inzicht in zwaktes ICT infrastructuur
Met zorgen van militairen over de regie op de lappendeken die het ICT netwerk van het ministerie van Defensie zou zijn, wordt weinig gedaan, schrijft Follow the Money. Ook het Adviescollege ICT toetsing uitte herhaaldelijk kritiek op de afhankelijkheid van marktpartijen.
Weinig inzicht in zwaktes
Binnen het IT bedrijf van Defensie, het Joint Informatievoorziening Commando, JIVC, leven al langer zorgen over de ICT infrastructuur. Dat schrijft Follow the Money op basis van bronnen en correspondentie die in handen is van het onderzoeksjournalistiekcollectief. In februari uitten militairen hun zorgen over het gebrek aan inzicht in de zwaktes van de infrastructuur. Dat zou mede komen door de publiek private samenwerkingen die het departement is aangegaan. Secretaris generaal Maarten Schurink liet de militairen in februari weten de zorgen inhoudelijk, te, delen, en te werken aan een herijking, schrijft FTM.
Afhankelijk van Atos
Met het programma Grensverleggende IT, GrIT, wil het ministerie de verouderde IT verbeteren. Eind 2020 sloot Defensie hiervoor een contract af met een consortium van IBM, Atos en Unica. De infrastructuur die het consortium ontwikkelt, datacenters, werkplekken en servers, ligt boven op de netwerklaag van NAFIN, schrijft FTM. Het programma komt stroef tot stand en leidt tot zowel interne als externe kritiek.
In een bericht, in handen van FTM, waarschuwt het Commando Materieel en IT, COMMIT, de Commandant der Strijdkrachten, Onno Eichelsheim, dat Defensie wel heel afhankelijk is van Atos. In maart 2024 dreigde Atos nog om te vallen. Bij een faillissement zouden ook onderaannemers van Atos kunnen stoppen met hun werkzaamheden. Een faillissement van Atos zou onder meer gevolgen hebben voor de Defensiepas, waarmee militairen zich identificeren en toegang krijgen tot gebouwen en materieel. Bovendien kan er volgens de opstellers van het bericht in zo n geval niet meer worden ingelogd bij Amerikaanse wapenleveranciers en is er geen versleutelde communicatie meer mogelijk met de Amerikaanse en Duitse krijgsmacht, waarmee Nederland nauw samenwerkt.
Verder lezen bij de bronNieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Nieuwe Amerikaanse wet moet ASML-verkoop aan China stoppen | Verder lezen | |
Cybersecurity awareness via gepersonaliseerde game bij Gemeente Meierijstad (Phantom’sLab) | Verder lezen | |
Hoogleraar pleit wegens datalekken voor professionele digitale architecten | Verder lezen | |
Realiteit van ransomware: kruip in het hoofd van een hacker | Verder lezen | |
Docenten kijken na met AI: slimme tijdsbesparing of risicovol? | Verder lezen | |
AI in het bedrijfsleven: innovatie stimuleren zonder het cyberrisico te vergroten | Verder lezen | |
AP wijst scholen op privacyrisico’s bij gebruik van digitale leermiddelen | Verder lezen | |
Adviescollege ICT publiceert concrete veiligheidslessen | Verder lezen | |
Steeds vaker wordt geëxperimenteerd met AI-cameras: is het gebruik daarvan veilig? | Verder lezen | |
Digitale weerbaarheid is geen certificaat | Verder lezen |