Databeschikbaarheid en innovatie, het belang van compliance by design
Databeschikbaarheid in de zorg vraagt om zorgvuldigheid binnen een complex juridisch kader om patientgegevens veilig en efficient te delen. Maar hoe kunnen zorginstellingen deze regels naleven en tegelijkertijd blijven innoveren? In deze blogbijdrage kijken we hoe de compliance by design aanpak hierbij kan helpen. Innovatie en samenwerking zijn essentieel voor de toekomst van de zorg, maar moeten altijd binnen de wettelijke grenzen blijven om privacy en veiligheid te garanderen. Correcte naleving is cruciaal om de zorg toegankelijk, betaalbaar en van hoge kwaliteit te houden.
Databeschikbaarheid in de zorg gaat verder dan technologie alleen: het vereist ook een goed begrip van het juridische landschap. In Nederland spelen wetten zoals de Uitvoeringswet Algemene Verordening Gegevensbescherming, UAVG, de Wet Geneeskundige Behandelingsovereenkomst, WGBO, Wet BIG en NEN normen zoals NEN 7510 allemaal een rol.
Europees gezien zijn onder andere de GDPR, in Nederland bekend als de Algemene Verordening Gegevensbescherming – AVG, de Data Governance Act, DGA, ePrivacy richtlijn en de nog naar wetgeving te vertalen NIS2-richtlijnen belangrijk. Dit complexe en continue veranderende netwerk aan wetgeving zorgt ervoor dat zorginstellingen voortdurend moeten investeren in juridische expertise en technologische oplossingen.
Zijn de regels een obstakel?
Hoewel al deze regels in eerste instantie een uitdaging kunnen lijken, zijn ze er juist om de privacy van de patient, de veiligheid van gegevens en de kwaliteit van de zorg te waarborgen. De AVG biedt bijvoorbeeld ruimte om gegevens te delen, mits dit noodzakelijk is voor de zorg.
Dit betekent dat je als zorgverlener niet altijd expliciete toestemming hoeft te vragen aan de patient. In bepaalde gevallen, zoals bij een wettelijke verplichting of in geval van een behandelovereenkomst volgens de WGBO, wanneer een patient zich met een hulpvraag wendt tot een zorgverlener, mogen gegevens gedeeld worden. Het goed begrijpen en toepassen van deze ruimte geeft zorginstellingen de kans om efficient samen te werken en toch compliant te blijven.
Innovatie en privacy: balans vinden
Innovatie is onmisbaar voor de toekomst van de zorg. Digitalisering en gegevensuitwisseling tussen zorgverleners zorgen voor betere, snellere en efficientere zorg. Maar hoe innoveer je zonder tegen de juridische regels aan te lopen? Het antwoord ligt in het vinden van de juiste balans. Wetgeving is niet bedoeld om innovatie tegen te houden, maar om ervoor te zorgen dat innovatie veilig en ethisch gebeurt. Compliance moet geen rem zijn op vooruitgang, maar een middel om vertrouwen in digitale zorg op te bouwen.
Verder lezen bij de bron- Belastingdienst mag bijzondere gegevens gebruiken voor discriminatiecontrole - 10 september 2026
- Duizenden organisaties nog niet klaar voor nieuwe cyberwet, vakbeurs Cybersec Netherlands in teken van digitale weerbaarheid - 10 september 2026
- Datalek CJIB na koppelen verkeersovertredingen en strafzaken aan verkeerde personen - 9 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Belastingdienst mag bijzondere gegevens gebruiken voor discriminatiecontrole | Verder lezen | |
Duizenden organisaties nog niet klaar voor nieuwe cyberwet, vakbeurs Cybersec Netherlands in teken van digitale weerbaarheid | Verder lezen | |
Datalek CJIB na koppelen verkeersovertredingen en strafzaken aan verkeerde personen | Verder lezen | |
Hoe verbeter je ot-security? | Verder lezen | |
Overheid scherpt privacy-afspraken met Salesforce aan | Verder lezen | |
Waarom cybersecurity-awarenesstraining medewerkers in de steek laat | Verder lezen | |
De FRIA voor AI-systemen komt eraan: bereid u voor | Verder lezen | |
BIO2: dit verandert voor de informatiebeveiliging bij de overheid | Verder lezen | |
Britse toezichthouder gaat onderzoeken of smart-tv’s aan privacywet voldoen | Verder lezen | |
CERT-WM wettelijk aangewezen als CSIRT | Verder lezen |