Politie bewaart alle data van miljoenen Nederlanders, maar overtreedt daarmee de wet, Massasurveillance
Volgens de wet moet de politie informatie die zij verzamelt over burgers na tien jaar vernietigen. Onderzoeksplatform Follow the Money vroeg hierover Woo stukken op. En wat bleek? De politie bewaart alle informatie die zij bemachtigt. En dat mag niet.
De laatste tijd klinkt er steeds vaker kritiek op de datahonger van overheden. Over privacyschending, data en overheidscontrole klinken al langere tijd zorgen. Eerder schreven we ook over de vrees voor de Digital ID, CBDC en een Europees medisch dossier.
Wet politiegegevens voor bescherming privacy
Volgens de Wet politiegegevens, Wpg, die sinds 2008 geldt, moeten gegevens uiterlijk tien jaar na de laatste verwerking worden vernietigd. Maar Follow The Money ontdekte dat de politie zich hier nog nooit aan hield.
Deze huidige wet geeft de politie al meer ruimte omtrent persoonsgegevens dan de voorgaande wet deed. Maar de bewaartermijnen zijn bedoeld om de privacy van burgers te beschermen. Hoe langer de gegevens in het bezit zijn van de politie, hoe beperkter deze gebruikt mogen worden. De meeste gegevens, zoals de wet voorschrijft, moeten na tien jaar worden vernietigd.
Toestemming aan politie om gegevens te bewaren
Hoewel de politie in 2015 door de toenmalige minister van Justitie en Veiligheid werd teruggefloten en bepaalde software moest gebruiken om gegevens automatisch te vernietigen, gebeurde dit niet. Het argument van de politie? Het vernietigen van gegevens, welke dan ook, zou cold case onderzoeken volgens de leiding zinloos maken, schrijft FTM.
Later was het toenmalig minister van Justitie en Veiligheid Ferd Grapperhaus die korpschef Erik Akerboom en plaatsvervanger Henk van Essen toestemming gaf om de software niet te installeren en om geen gegevens meer te vernietigen. In een Kamerbrief liet Grapperhaus dat weten en dat betekende dat alle informatie bewaard moest blijven. Volgens de korpschefs omdat op voorhand niet te beoordelen is welke informatie belangrijk is of zal zijn. Grapperhaus is tegenwoordig hoogleraar Rechtsstaat, samenleving en rechtspraktijk.
Politie overtreedt de wet
En dat betekent dat alles geregistreerd en bewaard blijft. Verkeerscontroles, overlastmeldingen, aangiftes en zelfs of iemand een huisdier heeft.
Verder lezen bij de bron- ‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’ - 12 oktober 2026
- Bezuiniging op AP verzwakt privacytoezicht - 9 oktober 2026
- ISO-normen gratis beschikbaar voor overheden - 9 oktober 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’ | Verder lezen | |
Bezuiniging op AP verzwakt privacytoezicht | Verder lezen | |
ISO-normen gratis beschikbaar voor overheden | Verder lezen | |
Overwinning na klacht Consumentenbond: enorme boete voor Google | Verder lezen | |
Gemeenten leunen steeds zwaarder op SaaS, softwarekosten lopen op | Verder lezen | |
Helft Nederlandse werknemers gebruikt privé AI-accounts voor werk | Verder lezen | |
Problemen bij ziekenhuizen met Citrix, patiënten kunnen dossier niet inzien | Verder lezen | |
AP waarschuwt gebruikers camerabrillen dat filmen van anderen vrijwel altijd verboden is | Verder lezen | |
Van der Burg: ‘Te weinig capaciteit om IT-contracten overheid inzichtelijk te maken’ | Verder lezen | |
Advies van de AP aan WordPress-gebruikers die getroffen zijn door datalek | Verder lezen |