Intern advies over digitaal oorlogsarchief toch openbaar
Het interne advies van het Nationaal Archief over het digitaal toegankelijk maken van het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging, CABR, is sinds donderdagavond openbaar. Eerder op de dag berichtte De Telegraaf dat dit advies, opgesteld door eigen juridisch adviseurs, onder de pet zou zijn gehouden in aanloop naar de openbaarmaking van het beladen oorlogsarchief vanaf 1 januari. Volgens de krant kan het oorlogsarchief zelfs niet digitaal toegankelijk worden vanwege privacyregels.
Een woordvoerder van het Nationaal Archief meldt dat het interne advies eerder al gedeeld is met partijen die daarvan op de hoogte moesten zijn, zoals de Autoriteit Persoonsgegevens, AP. Het advies is volgens haar dan ook niet met opzet uit de openbaarheid gehouden. Het Nationaal Archief ging ervan uit dat alle belanghebbenden geinformeerd waren.
In het interne document worden privacybeschermende maatregelen geadviseerd, zoals het afschermen van persoonsgegevens. Volgens De Telegraaf is maar een advies opgevolgd: het CABR niet doorzoekbaar maken via Google. De woordvoerder van het Nationaal Archief beaamt dit, maar zegt dat bij meerdere instanties adviezen zijn ingewonnen over de manier waarop het archief digitaal toegankelijk gemaakt kon worden. De weg die uiteindelijk is gekozen, met aanvullende maatregelen, komt voort uit al die verschillende adviezen. Hierbij hebben de belangen van nabestaanden van slachtoffers en de toegankelijkheid voor mensen die niet makkelijk naar het archief kunnen komen zwaar gewogen, aldus de woordvoerder.
Verder lezen bij de bronNieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Kabinet houdt DigiD-contract bij Solvinity, ondanks zorgen van Kamer | Verder lezen | |
Gemeente Zaanstad experimenteert met AI: kansen en gevaren van Copilot | Verder lezen | |
Opnieuw waarschuwing voor overname: ‘VS kan bij persoonlijke gegevens MijnOverheid’ | Verder lezen | |
Europese NIS2 zet voedselketen onder digitale druk | Verder lezen | |
Bits of Freedom: “Datalekken zijn geen incident meer, maar structureel probleem” | Verder lezen | |
Security by design voorkomt hogere rekeningen | Verder lezen | |
Grip op je privacy: welke diensten hebben toegang tot je Google-account? | Verder lezen | |
Meer geld voor verbeteren digitale veiligheid van het mkb | Verder lezen | |
Schiermonnikoog erkent fouten na datalek door ransomware-aanval | Verder lezen | |
Ciso’s slaan alarm: 3 adviezen om ai vóór te blijven | Verder lezen |