Intern advies over digitaal oorlogsarchief toch openbaar
Het interne advies van het Nationaal Archief over het digitaal toegankelijk maken van het Centraal Archief Bijzondere Rechtspleging, CABR, is sinds donderdagavond openbaar. Eerder op de dag berichtte De Telegraaf dat dit advies, opgesteld door eigen juridisch adviseurs, onder de pet zou zijn gehouden in aanloop naar de openbaarmaking van het beladen oorlogsarchief vanaf 1 januari. Volgens de krant kan het oorlogsarchief zelfs niet digitaal toegankelijk worden vanwege privacyregels.
Een woordvoerder van het Nationaal Archief meldt dat het interne advies eerder al gedeeld is met partijen die daarvan op de hoogte moesten zijn, zoals de Autoriteit Persoonsgegevens, AP. Het advies is volgens haar dan ook niet met opzet uit de openbaarheid gehouden. Het Nationaal Archief ging ervan uit dat alle belanghebbenden geinformeerd waren.
In het interne document worden privacybeschermende maatregelen geadviseerd, zoals het afschermen van persoonsgegevens. Volgens De Telegraaf is maar een advies opgevolgd: het CABR niet doorzoekbaar maken via Google. De woordvoerder van het Nationaal Archief beaamt dit, maar zegt dat bij meerdere instanties adviezen zijn ingewonnen over de manier waarop het archief digitaal toegankelijk gemaakt kon worden. De weg die uiteindelijk is gekozen, met aanvullende maatregelen, komt voort uit al die verschillende adviezen. Hierbij hebben de belangen van nabestaanden van slachtoffers en de toegankelijkheid voor mensen die niet makkelijk naar het archief kunnen komen zwaar gewogen, aldus de woordvoerder.
Verder lezen bij de bron- Medische informatie uit Google AI-samenvattingen: wat zijn de risico’s en hoe gaan we ermee om? - 14 januari 2026
- Security in Embedded en (I)IoT-systemen: Van klassieke beveiliging tot het post-kwantumtijdperk - 14 januari 2026
- Onderzoek: datavolwassenheid en -infrastructuur zijn cruciaal voor AI-succes - 13 januari 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Medische informatie uit Google AI-samenvattingen: wat zijn de risico’s en hoe gaan we ermee om? | Verder lezen | |
Security in Embedded en (I)IoT-systemen: Van klassieke beveiliging tot het post-kwantumtijdperk | Verder lezen | |
Onderzoek: datavolwassenheid en -infrastructuur zijn cruciaal voor AI-succes | Verder lezen | |
Data beschermen we met firewalls, maar wie beschermt de beheerder? | Verder lezen | |
AI bij de overheid: uitvinden wat al is uitgevonden | Verder lezen | |
Nieuw onderzoek: gemeenten cruciaal voor digitale veiligheid | Verder lezen | |
Tientallen datalekken door AI-gebruik werknemers: vooral door experimenteren met gratis tools | Verder lezen | |
VNG mist samenhang in regelingen nieuwe cyberwetten | Verder lezen | |
Wat DigiD ons leert over datasoevereiniteit | Verder lezen | |
AP gaat databeveiliging in de zorg controleren | Verder lezen |