Proefschrift: Gegevensbescherming en mededinging verweven
Het Europese mededingingsrecht moet diepgaande aandacht geven aan de verwerking van persoonsgegevens. Omgekeerd geldt dat het gegevensbeschermingsrecht aandacht moet gunnen aan de machtspositie van bepaalde bedrijven die op grote schaal gegevens verwerken. De samenwerking tussen deze rechtsgebieden vertoont nog ernstige tekortkomingen.
Dit stelt Peter van de Waerdt in het proefschrift Data is macht, waarop hij onlangs promoveerde aan de Rijksuniversiteit Groningen. Zonder een grondige analyse van de rol die persoonsgegevens spelen op de digitale markt loopt de Europese Commissie het risico om potentieel machtsmisbruik over het hoofd te zien, aldus de promovendus.
Van de Waerdts proefschrift behandelt hoe de verzameling van persoonsgegevens bijdraagt aan de marktmacht van digitale ecosystemen en hoe deze marktmacht de privacy en gegevensbeschermingsrechten van consumenten ondermijnt. Hij onderzocht de fundamentele verbanden tussen het gegevensbeschermingsrecht en mededingingsrecht zoals toegepast op de digitale markt.
Verder lezen bij de bron- De 8 grootste data-uitdagingen in de publieke sector - 22 mei 2026
- Het einde van break-fix: waarom proactief IT-beheer de nieuwe standaard is - 22 mei 2026
- Handreiking persoonsgegevens in onderzoek - 21 mei 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
De 8 grootste data-uitdagingen in de publieke sector | Verder lezen | |
Het einde van break-fix: waarom proactief IT-beheer de nieuwe standaard is | Verder lezen | |
Handreiking persoonsgegevens in onderzoek | Verder lezen | |
Cbw (NIS2) Control Framework uitgebreid met sector zorg | Verder lezen | |
Advocaat van TikTok en Meta wordt voorzitter privacywaakhond AP | Verder lezen | |
Overheidscampagne ‘Doe je updates’ heeft geen overtuigend effect | Verder lezen | |
Zijn werklaptops met vingerafdrukvergrendeling in strijd met de AVG? | Verder lezen | |
Nederlandse hernieuwbare-energiesector moet serieus aan de slag met cybersecurity | Verder lezen | |
Toezicht op AI wordt concreet: sleutelrol voor de AP en de RDI | Verder lezen | |
NIS2 voor onderaannemers: 5 vragen waarmee je direct ziet of je op koers ligt | Verder lezen |