AP: mensen weinig bewust van gegevens die auto s allemaal verzamelen
Mensen zijn zich weinig bewust van de gegevens die auto s allemaal verzamelen en waar die terecht kunnen komen, zo laat de Autoriteit Persoonsgegevens, AP, tegenover NRC weten. Eind december meldde de Chaos Computer Club, CCC, op basis van eigen onderzoek dat de Volkswagen Group systematisch locatiedata van honderdduizenden elektrische Volkswagens, Audi s, Skoda s en Seats verzamelt en de data niet goed had beveiligd. Daardoor kregen onderzoekers toegang tot gegevens van honderdduizenden auto s.
Het ging onder andere om informatie over eigenaren en locatiegegevens, zoals tijd en plek waar de auto was geparkeerd. De gegevens werden verzameld via de Volkswagen app, waarmee het mogelijk is om de auto vooraf op te warmen of het rijbereik van de auto te bekijken. Amerikaanse senatoren lieten vorig jaar weten dat autofabrikanten het rijgedrag van automobilisten voor een schijntje aan datahandelaren verkochten, die het dan doorverkochten aan autoverzekeraars. Afgelopen augustus werd General Motors door de Amerikaanse staat Texas aangeklaagd voor het illegaal verzamelen en verkopen van het rijgedrag van automobilisten aan verzekeringsmaatschappijen.
De Autoriteit Persoonsgegevens heeft vooralsnog weinig klachten over het verzamelen van data door auto s ontvangen, maar dat komt volgens de toezichthouder omdat mensen zich hier weinig bewust van zijn. Als je de keus hebt, zou jij er dan mee akkoord gaan dat wordt bijgehouden dat je naar een verslavingskliniek gaat, de rosse buurt of een ziekenhuis waar een bepaalde ziekte wordt behandeld? Of dat je naar homo ontmoetingsplaatsen gaat?, aldus de AP tegenover NRC. De privacytoezichthouder adviseert goed de instellingen van auto apps te controleren, omdat die vaak op de minst privacyvriendelijke optie staan ingesteld.
Verder lezen bij de bron- Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten? - 18 september 2026
- EU Data Act dwingt cloudsector tot transparantie en open deuren - 18 september 2026
- ‘DPIA-vrijstellingen voor kleine ondernemers gaan veel te ver’ - 17 september 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Hoe kun je een onterechte boete van een scanauto aanvechten? | Verder lezen | |
EU Data Act dwingt cloudsector tot transparantie en open deuren | Verder lezen | |
‘DPIA-vrijstellingen voor kleine ondernemers gaan veel te ver’ | Verder lezen | |
NCSC informeert organisaties over gelekte Fortinet-wachtwoorden | Verder lezen | |
AP adviseert Twitch-gebruikers: zet instellingen uit voor delen van data met Amazon AI | Verder lezen | |
Nederland loopt achter op Europa bij AI-cyberdreigingen | Verder lezen | |
Polarsteps heeft al je foto’s gelekt: dit is wat je kunt doen | Verder lezen | |
Het NCSC levert voorlopig CSIRT-dienstverlening | Verder lezen | |
Minister: Politieteam dat informatie over burgers verzamelt past werkwijze aan | Verder lezen | |
AI-agents beveiligen: de nieuwste miljardenmarkt in cybersecurity | Verder lezen |