Skip to main content

Gemeenten niet voldoende toegerust op uitvoering AI Act

Gemeenten moeten aan de slag met het inregelen van compliance, het inventariseren van AI systemen en het organiseren van AI geletterdheid. Op dit moment zijn gemeenten niet voldoende toegerust op de eisen die die Europese AI verordening, de AI Act, aan ze stelt. Dat schrijft de VNG in een uitvoeringsanalyse. De eerste concrete verplichtingen voor gemeenten gaan over minder dan twee weken in.

Nog te weinig bewustwording

De uitvoeringsanalyse Digital Decade AI verordening onderzoekt de impact van de nieuwe wet op gemeenten. Op 2 februari gaan de algemene bepalingen, verbodsbepalingen en verplichtingen met betrekking tot de AI geletterdheid in. Vanaf die dag moeten organisaties die met AI werken, zorgen dat hun medewerkers AI geletterd zijn. Maar de bewustwording van de mogelijkheden en van de risico s van AI staat nog aan het begin, laat staan de kennis van de verplichtingen uit de AI verordening, schrijven de experts in het rapport. Ze verwachten dat dit bij andere overheden niet anders is. Hoog tijd om, collectief, trainingen voor medewerkers bij de overheid te ontwikkelen, stellen ze.

Inventarisatie AI systemen

Gemeenten moeten een goed overzicht hebben van de AI systemen die in de organisatie worden ingezet. Een aantal AI systemen is vanaf 2 februari verboden. Het gaat onder meer om manipulatieve of misleidende AI systemen, AI systemen voor social scoring, sociale kredietscore, emotieherkenning op het werk en biometrische categorisering.

Op 2 augustus 2026 zijn de verplichtingen voor hoog risico AI systemen van kracht. Gemeenten hebben dus nog wat tijd om hieraan te voldoen. Overheden moeten bij systemen met een hoog risico altijd een zogenoemde grondrechteneffectbeoordeling doen. Er zijn verplichtingen met betrekking tot het risicobeheer en het informeren van burgers en werknemers. Ook moeten ze hun gebruik ervan registreren in de Europese database voor AI systemen. Ook voor AI systemen met een beperkt risico gelden verplichtingen.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Lees ons boek

Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.

Het handboek voor informatiebewustzijn bij de lokale overheid.

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

Onzichtbare AI in systemen: privacyrisico’s voor gemeenten
In deze blog leggen we uit hoe AI ongemerkt gemeentelijke software binnendringt, waarom dit een privacyrisico vormt en hoe je hier als gemeente grip op houdt.
Het belang van de Management Review binnen het ISMS
Een ISMS is geen tool die je even aanzet en afvinkt. Het is een continu proces waarin je risico’s beheerst, maatregelen borgt en blijft verbeteren. En in dat proces is één moment echt cruciaal: de management review. In deze blog leg ik uit wat dit inhoudt, waarom het zo belangrijk is en hoe je het als gemeente maximaal benut.
De rol van de CISO tijdens calamiteiten
Een cyber- of ransomware-aanval of een groot datalek: het is de nachtmerrie van elke gemeente. Op zo’n moment moet er snel gehandeld en besloten worden. De Chief Information Security Officer (CISO) speelt daarin een cruciale rol. Maar hoe ziet die rol er in de praktijk uit? Is de CISO vooral degene die meekijkt en adviseert, of iemand die ook actief meebeslist in het calamiteitenteam

Meer recente berichten

Nieuw landelijk systeem maakt heimelijke inzage in patiëntendossiers mogelijk
Verder lezen
Internetconsultatie van ministeriële regelingen Cyberbeveiligingswet en Wwke van start
Verder lezen
Mag een website jouw woning- en hypotheekgegevens zomaar verkopen?
Verder lezen
Aankomende Cyberbeveiligingswet vraagt veel van organisaties – begin op tijd!
Verder lezen
Europese Raad stemt in met afgezwakte chatcontrolewet
Verder lezen
VS waarschuwt WhatsApp- en Signal-gebruikers voor spyware-aanvallen
Verder lezen
Microsoft: Cloud Act geldt ook voor Europese cloudproviders
Verder lezen
Zwitserse privacytoezichthouders willen Amerikaanse cloudproviders bij overheid weren
Verder lezen
Cyberaanvallen te lijf met een goede verwerkersovereenkomst
Verder lezen
Collectieve aanpak digitalisering kan van start
Verder lezen