Beveiligingsexpert Schneier: privacy trekt overal aan het kortste eind
Privacy trekt overal aan het kortste eind, zo stelt beveiligingsexpert Bruce Schneier, die onder andere wijst naar massasurveillance door inlichtingendiensten, toenemend cloudgebruik en surveillance door smartphones en internet of things, IoT, apparaten. Schneier werkte mee aan de creatie van verschillende cryptografische algoritmes, zoals Blowfish en Twofish. Daarnaast schreef hij verschillende boeken, waaronder Beyond Fear en Applied Cryptography. Verder was hij betrokken bij het onderzoeken van verschillende documenten van klokkenluider Edward Snowden en richtte verschillende securitybedrijven op.
Tien jaar geleden schreef hij het boek Data and Goliath, The Hidden Battles to Collect Your Data and Control Your World. Sinds 2015 is er echter weinig veranderd, merkt hij op. De NSA, en hun tegenhangers wereldwijd, houden zich nog steeds zoveel ze kunnen bezig met massasurveillance, aldus Schneier tegenover The Register. Tegelijkertijd stelt de expert dat de informatieomgeving slechter is geworden. De meeste van onze data bevindt zich in de cloud, waar bedrijven er eenvoudiger toegang toe hebben.
Daarnaast zijn er nu ook veel meer IoT apparaten dan tien jaar geleden, die ons volgens Schneier continu in de gaten houden. En iedereen van ons draagt overal een zeer verfijnd surveillance apparaat bij zich, onze smartphones. Waar je ook gaat, overal trekt privacy aan het kortste eind. Inmiddels is er wel wetgeving gekomen, maar dat zal het probleem niet meteen oplossen, aldus Schneier. Surveillancekapitalisme is gewoon te diep geworteld als businessmodel en de grote techmonopolies hebben gewoon teveel macht om dat op korte termijn te veranderen.
Verder lezen bij de bron- Europa werkt aan digitale euro: privacy blijft heet hangijzer - 19 januari 2026
- Cybersecure AI en opkomende technologie - 19 januari 2026
- De moeizame (ont)worsteling van bestuurders met platform X - 16 januari 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Europa werkt aan digitale euro: privacy blijft heet hangijzer | Verder lezen | |
Cybersecure AI en opkomende technologie | Verder lezen | |
De moeizame (ont)worsteling van bestuurders met platform X | Verder lezen | |
VNG deelt aandachtspunten bij uitwerking nieuwe cyberwetten | Verder lezen | |
Onderzoek: burgers willen gegevens uit sociaal domein in PGO | Verder lezen | |
Overzicht: Deze digitale wetten gaan in 2026 de overheid raken | Verder lezen | |
Medische informatie uit Google AI-samenvattingen: wat zijn de risico’s en hoe gaan we ermee om? | Verder lezen | |
Security in Embedded en (I)IoT-systemen: Van klassieke beveiliging tot het post-kwantumtijdperk | Verder lezen | |
Onderzoek: datavolwassenheid en -infrastructuur zijn cruciaal voor AI-succes | Verder lezen | |
Data beschermen we met firewalls, maar wie beschermt de beheerder? | Verder lezen |