Z-Cert: cyberdreiging neemt toe, meer samenwerking must
Het gaat de verkeerde kant op in de zorg op het gebied van cyberdreigingen. Het aantal aanvallen op zorginstellingen in Europa en Nederland neemt toe, maar de benodigde internationale samenwerking om dit tegen te gaan, blijft achter. Z CERT, het expertisecentrum voor cybersecurity in de zorg, benadrukt de urgentie van betere samenwerking binnen Europa om de toenemende cyberdreigingen te bestrijden.
Z Cert publiceerde 17 februari het meest recente Cybersecurity Dreigingsbeeld voor de zorg, met een volgens de organisatie alarmerende conclusie: zorginstellingen in Nederland en Europa worden steeds vaker doelwit van cybercriminelen, digitale spionnen en hacktivisten. Dit leidt tot datadiefstal en verstoort cruciale zorgprocessen, met potentieel levensbedreigende gevolgen.
Samenwerking blijft achter
In 2024 hebben meerdere gerichte cyberaanvallen zorginstellingen ontwricht, zo blijkt uit het rapport. Toch blijft internationale samenwerking achter, waardoor criminelen vrij spel krijgen. De geopolitieke situatie stelt ons voor nieuwe uitdagingen, schrijft Z Cert. Terwijl criminelen profiteren van zwakke plekken in de digitale infrastructuur, blijven belangrijke spelers in de zorgsector onvoldoende samenwerken en aarzelen om gevoelige informatie te delen. Z CERT roept zorginstellingen, overheden en andere betrokken partijen daarom op om nu de handen ineen te slaan en samen actie te ondernemen.
Wim Hafkamp, directeur Z CERT, noemt betere communicatie tussen, inter-, nationale CSIRT s, Computer Security Incident Response Team, zoals vereist in de nieuwe NIS2 richtlijn, een belangrijke stap vooruit. Het actieplan vanuit de Europese Commissie, uitgebracht in januari 2025, is volgens Hafkamp een mooie vervolgstap. Verder is het belangrijk dat er binnen sectoren, zoals de zorg, meer mechanismen nodig zijn om kennis en ervaring te delen over dreigingsinformatie. Zonder deze uitwisseling blijven organisaties kwetsbaar voor herhaalde aanvallen.
- AI hackt website van de Australische overheid - 14 oktober 2026
- Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie - 13 oktober 2026
- Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’ - 13 oktober 2026
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
AI hackt website van de Australische overheid | Verder lezen | |
Functionarissen Gegevensbescherming ervaren minder steun in de organisatie | Verder lezen | |
Minister Van Weel waarschuwt voor digitale ramp: ‘Kom nú in actie’ | Verder lezen | |
‘Moderne auto’s delen gegevens met Google, Meta en Microsoft’ | Verder lezen | |
Bezuiniging op AP verzwakt privacytoezicht | Verder lezen | |
ISO-normen gratis beschikbaar voor overheden | Verder lezen | |
Overwinning na klacht Consumentenbond: enorme boete voor Google | Verder lezen | |
Gemeenten leunen steeds zwaarder op SaaS, softwarekosten lopen op | Verder lezen | |
Helft Nederlandse werknemers gebruikt privé AI-accounts voor werk | Verder lezen | |
Problemen bij ziekenhuizen met Citrix, patiënten kunnen dossier niet inzien | Verder lezen |