Schok: VS zien Rusland niet langer als cybersecuritydreiging
Nadat de Verenigde Staten besloten om in de Veiligheidsraad mee te stemmen met Rusland, en tegen de eigen bondgenoten in, kwam recent de volgende klap voor de Westerse wereld, de Trump administratie heeft Cisa, Cybersecurity and Infrastructure Security Agency, opdracht gegeven om Rusland niet langer als een cybersecuritydreiging te zien. De reacties op dit nieuws liegen er niet om.
Putin is on the inside now, verklaarde een persoon die bekend is met de plotselinge koerswijziging van de VS tegenover The Guardian. Die opmerking kwam nadat de Amerikaanse minister van Defensie, Pete Hegseth, kortgeleden het US Cyber Command opdracht gaf alle plannen tegen Rusland, inclusief offensieve digitale acties, stop te zetten. Dit nieuws, dat door drie anonieme bronnen tegenover de website The Record is bevestigd, roept stevige vragen op over niet alleen de betrouwbaarheid van de VS als partner, maar ook over de veiligheid en betrouwbaarheid van de Amerikaanse tech infrastructuur.
De opdracht geldt naar verluidt niet voor de National Security Agency, NSA, of haar signal intelligence werkzaamheden gericht op Rusland. De volledige omvang van de opdracht van Hegseth is nog niet precies duidelijk, maar het lijkt een poging van het Witte Huis om de banden met Moskou te normaliseren, na de isolatie van het Kremlin vanwege de invasie van Oekraine in 2022. De duur van opdracht is onbekend, maar de richtlijn zal voorlopig van kracht blijven.
Onder de Amerikaanse veiligheidsorganisaties die deze opdracht hebben gekregen, zit hoogstwaarschijnlijk ook de 16th Air Force, Air Forces Cyber, de eenheid verantwoordelijk voor het plannen en uitvoeren van digitale operaties binnen het United States European Command, Eucom. Een woordvoerder van Eucom heeft een verzoek om commentaar van onder de website Gizmodo doorverwezen naar het Pentagon. Een hoge defensiefunctionaris verklaarde daarop: Vanwege zorgen over operationele veiligheid, commentarieren of bespreken we geen cyberintelligence, plannen of operaties. Er is geen grotere prioriteit voor minister Hegseth dan de veiligheid van de mensen in alle operaties, inclusief het cyberdomein.
Verder lezen bij de bron- Nieuw landelijk systeem maakt heimelijke inzage in patiëntendossiers mogelijk - 12 december 2025
- Internetconsultatie van ministeriële regelingen Cyberbeveiligingswet en Wwke van start - 12 december 2025
- Mag een website jouw woning- en hypotheekgegevens zomaar verkopen? - 11 december 2025
Lees ons boek
Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.
Nieuwsbrief
Deze versturen we 3-4x per jaar.
Recente blogs
Meer recente berichten
Nieuw landelijk systeem maakt heimelijke inzage in patiëntendossiers mogelijk | Verder lezen | |
Internetconsultatie van ministeriële regelingen Cyberbeveiligingswet en Wwke van start | Verder lezen | |
Mag een website jouw woning- en hypotheekgegevens zomaar verkopen? | Verder lezen | |
Aankomende Cyberbeveiligingswet vraagt veel van organisaties – begin op tijd! | Verder lezen | |
Europese Raad stemt in met afgezwakte chatcontrolewet | Verder lezen | |
VS waarschuwt WhatsApp- en Signal-gebruikers voor spyware-aanvallen | Verder lezen | |
Microsoft: Cloud Act geldt ook voor Europese cloudproviders | Verder lezen | |
Zwitserse privacytoezichthouders willen Amerikaanse cloudproviders bij overheid weren | Verder lezen | |
Cyberaanvallen te lijf met een goede verwerkersovereenkomst | Verder lezen | |
Collectieve aanpak digitalisering kan van start | Verder lezen |