Skip to main content

Veel cybersecurity professionals getroffen door AI gedreven aanvallen

SoSafe s Cybercrime Trends 2025 rapport laat een zorgwekkende toename zien in cyberaanvallen waarbij gebruik wordt gemaakt van AI. In het afgelopen jaar werden 4 van de 5 cybersecurity experts in de Benelux geconfronteerd met een AI gedreven cyberaanval.

Het rapport is ontwikkeld in samenwerking met 500 cybersecurity professionals uit Europa en Australie, die in december 2024 zijn geinterviewd. 91 Procent van alle respondenten verwacht een significante toename van AI gedreven aanvallen in de komende drie jaar. Hoewel 96 procent van de respondenten erkent dat het belangrijk is om deze aanvallen te detecteren, geeft slechts 26 procent aan deze aanvallen goed in kaart te kunnen brengen.

Grote zorgen in de Benelux

Uit het rapport blijkt dat 43 procent van de experts in de Benelux zich het meeste zorgen maakt om de realistische aard van door AI gegenereerde content, zoals deepfakes en synthetische phishing e mails.

Toch verschillen de grootste zorgen per land:

  • Nederland: Het gebrek aan voorbereiding en duidelijke richtlijnen, 48 procent.
  • Belgie: De opkomst van nieuwe AI gedreven aanvalsmethoden, 42 procent.
  • Luxemburg: De herleidbaarheid van AI gedreven cyberaanvallen, 92 procent.

Deze verschillen benadrukken de complexe aard van AI gerelateerde cyberrisico s: niet alleen blijven de dreigingen zich ontwikkelen, maar ook de uitdagingen om ze te bestrijden.

Dr. Niklas Hellemann, CEO van SoSafe, zegt hierover: AI cyberdreigingen zijn een gemeenschappelijk aandachtspunt in de Benelux, maar de focus verschilt per land, van paraatheid en aanvalsmethoden tot traceerbaarheid. Er is geen standaardoplossing voor deze uitdagingen. Effectieve cybersecurity begint bij mensen: bewustwording van risico s en het nemen van preventieve maatregelen. Door voortdurend in te spelen op nieuwe dreigingen en passende tegenmaatregelen te nemen, kunnen we dreigingen voorblijven en digitale veerkracht versterken.

Verder lezen bij de bron
IB&P

Lees ons boek

Gemeenten. Bewustzijn. Privacy.

Het handboek voor informatiebewustzijn bij de lokale overheid.

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De 5 meest gemaakte fouten in verwerkersovereenkomsten
: Een van de belangrijkste eisen uit de AVG is het afsluiten van een verwerkersovereenkomst wanneer je persoonsgegevens door een externe partij laat verwerken. In de praktijk gaat dat echter nog vaak mis. Verwerkersovereenkomsten zijn te vaag, onvolledig of sluiten niet aan op de werkelijkheid. In deze blog lees je de vijf meest voorkomende fouten én hoe je ze voorkomt.
Veiligheid begint met inzicht: zo geef je kwetsbaarhedenbeheer vorm
Het is belangrijk om kwetsbaarheden niet ad hoc, maar structureel aan te pakken. Niet alleen binnen je eigen ICT-omgeving, maar ook daarbuiten. In deze blog leggen we uit wat kwetsbaarhedenbeheer is, waarom het zo belangrijk is en hoe je het goed organiseert.
Hoe interne audits leiden tot verbetering
Informatiebeveiliging en privacy zijn essentieel, vooral voor gemeenten die werken met gevoelige gegevens en kritieke processen. Risicobeheer, naleving van wetgeving en continue verbetering zijn hierbij onmisbaar. Naast IT- en security-experts speelt ook de interne auditafdeling een cruciale rol. Maar hoe zorg je dat audits meer zijn dan een vinklijstje en echt bijdragen aan verbeteringen? In deze blog delen we de belangrijkste stappen, uitdagingen en praktische tips.

Meer recente berichten

Toezichthouder pakt websites aan die illegaal cookies plaatsen
Verder lezen
Impact van de Meldplicht in NIS2 op Cybersecurity
Verder lezen
Tijd voor namen & shamen?
Verder lezen
Onrust bij medewerkers Albert Heijn: namen en bedrag salarisbetaling in handen van Russische cyberbende
Verder lezen
Minister: politie gaat te lang bewaarde gegevens over burgers vernietigen
Verder lezen
De omgang met geheime informatie bij politie en NCTV
Verder lezen
Autoriteit Persoonsgegevens slaat alarm over Instagram en Facebook: waarom?
Verder lezen
Groot datalek bij Fontys: honderden gegevens en mails makkelijk toegankelijk
Verder lezen
Zwakke configuratie in Salesforce lokt cyberaanvallen uit
Verder lezen
Google gaat toch niet stoppen met cookies in webbrowser Chrome
Verder lezen