Skip to main content

Amnesty International wil beter toezicht op politiedatabanken in Nederland

De afgelopen twee jaar ondersteunde Amnesty International 31 demonstranten in klachtenprocedures tegen de politie. De briefing Toezicht Gezocht concludeert dat deze klachtenprocedure geen effectief rechtsmiddel blijkt. Amnesty International roept daarom de Autoriteit Persoonsgegevens en de Ombudsman op om het toezicht op politieregistraties te versterken.

De politie zet een scala aan middelen in om persoonsgegevens van vreedzame demonstranten te verzamelen: van ID controles, socialmediamonitoring, drones en videosurveillanceauto s tot infiltratie in groepsapps en onaangekondigde huisbezoeken. Eerder toonde Amnesty International aan dat dit leidt tot grootschalige verwerking van gevoelige persoonsgegevens in politiedatabanken. Dit is in strijd met mensenrechten. Demonstranten zie zich hier zorgen om maken worden verwezen naar de klachtenprocedure bij de politie.

Hoewel de politie erkende dat de gegevensverwerking in zes klachtenprocedures onrechtmatig was, verwijdert ze registraties niet en blijven de instructies en werkwijze ongewijzigd. Uit het onderzoek van Amnesty International blijkt dat de politie veel klachten niet grondig behandelt en dat toezicht tekortschiet. Hierdoor krijgen betrokkenen geen rechtsherstel. 

Verder lezen bij de bron
IB&P

Nieuwsbrief

Deze versturen we 3-4x per jaar.

Recente blogs

De nieuwe Archiefwet: waarom informatiebeveiliging hierbij moet aanhaken
Op 1 januari 2027 treedt de nieuwe Archiefwet in werking. Op het eerste gezicht lijkt dat vooral een onderwerp voor informatiebeheer, DIV, de gemeentearchivaris of juridische zaken. Toch raakt de nieuwe wet ook duidelijk aan informatiebeveiliging.
Waarom BIO2 vooral om eigenaarschap in de lijn vraagt
BIO2 maakt informatiebeveiliging nadrukkelijk onderdeel van goed management: proceseigenaren moeten risico’s kennen, keuzes maken en opvolging organiseren. Daarmee verschuift de focus van losse maatregelen naar aantoonbaar eigenaarschap, samenwerking en risicogestuurde sturing binnen de gemeentelijke praktijk.
Jouw leverancier, jouw risico: Waarom ketenrisico’s geen IT-probleem zijn
Veel gemeenten vertrouwen op leveranciers, maar blijven zelf verantwoordelijk voor de risico’s in de keten. In deze blog lees je waarom ketenrisico’s actief bestuurd moeten worden en hoe je als organisatie grip krijgt op leveranciers, contracten en continuïteit.

Meer recente berichten

Applicatiebeveiliging kraakt onder de snelheid van AI-ontwikkelingen
Verder lezen
Evaluatie datalek gemeente Epe
Verder lezen
Waarom informatiebeveiliging nooit af is
Verder lezen
De Cloud Act en digitale soe­ve­rei­ni­teit ontrafelt
Verder lezen
AI zet decennia cybersecurity op zijn kop
Verder lezen
Privacyklachten stijgen explosief – en de overheid staat in de top 3
Verder lezen
Maatregelen nodig voor automatisering Van Brienenoordbrug
Verder lezen
AP stelt procesbeschrijving voor verscherpt toezicht vast
Verder lezen
Digitale weerbaarheid: waarom een strategische aanpak noodzakelijk is
Verder lezen
Privacyschending bij de verkoop van ‘verloren pakketten’: Bol start onderzoek
Verder lezen